Puchar Polski: Najwyższa porażka w historii Odry

Sobotnia niespodziewana oraz wysoka porażka w 1/64 finału Pucharu Polski ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki 0:5, była szokiem dla wszystkich sympatyków klubu. Jednocześnie skłoniła nas do sięgnięcia głęboko do historii Odry, aby odnaleźć równie wysoką, a może nawet wyższą porażkę w ramach rozgrywek o Puchar Tysiąca Drużyn. Po dłuższej analizie z żalem musimy przyznać, że "niebiesko-czerwoni", którzy mieli "przyjemność" wystąpić na boisku w Nowym Dworze Mazowieckim, zapisali się na trwałe w historii klubu.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy opolska Odra wystąpiła w rozgrywkach o Puchar Polski w 1952 roku. Co ciekawe debiut okazał się wyśmienity. Podopieczni Mieczysława Bieńka pokonali na wyjeździe Widzew Łódź 2:0, przechodząc kolejne rundy pucharu jak burza. Dopiero w 1/32 finału "niebiesko-czerwoni" musieli uznać wyższość ZKS Unia II Chorzów 2:4 po 120 minutach gry.

Naszą uwagę skupiliśmy jednak na klęskach Odry w Pucharze Polski. Pierwsza spektakularna miała miejsce w sezonie 1955/56 w 1/4 finału, kiedy to Legia Warszawa pokonała nasz zespół aż 7:3. Następnie w sezonie 1965/66 w 1/8 finału na własnym stadionie przegraliśmy aż 1:5. Katem opolan okazał się Włodzimierz Lubański, zdobywca trzech bramek. Honorowe trafienie było udziałem Manfreda Urbasa w 50 min spotkania przy wyniku 0:3. Gdyby nie bramka naszego napastnika, dziś wspomniany wynik zrównałby się z "osiągnięciem" z 15 lipca 2017 roku.

Bramkarz Odry długo musiał czekać na seryjne wyciąganie piłki z siatki. Dopiero w sezonie 1998/99 kibice naszego zespołu przeżyli mały szok. Wpadkę zaliczyły rezerwy Odry w II rundzie Pucharu Polski w Opolu. Pogromcą okazał się zespół Ruchu Radzionków, który z bagażem czterech goli odprawił Odrę z kwitkiem. Był to wyjątkowo fatalny sezon dla "niebiesko-czerwonych", bowiem pierwszy zespół odpadł również na tym samym etapie rozgrywek. Tym razem lepszy w Opolu okazał się zespół Górnika Wałbrzych, który zwyciężył 3:0.

Ostatnią wysoką porażką jaką odnaleźliśmy w annałach klubu, była porażka z Jagiellonią Białystok 3:0. Miało to miejsce 5 sierpnia 2002 r. w ramach rundy wstępnej pucharu w sezonie 2002/03. Wysokiej porażki opolanie doznali także w sezonie 2013/14 w 1/32 PP z Miedzią Legnica. Na własnym obiekcie ulegli aż 0:4.

Niemal równo 15 lat po porażce w Białymstoku, opolska Odra dokonała chyba najbardziej spektakularnej wpadki w rozgrywkach Pucharu Polski. Mimo naszych usilnych starań, nie odnaleźliśmy spotkania, które mogłoby konkurować z wynikiem z Nowego Dworu... Porażka 5:0 z trzecioligowym Świtem, stanowi na dzień dzisiejszy najwyższą porażkę Odry w tych rozgrywkach.  

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online