Kilka słów o serwisie...

Autor serwisu - Sebastian Bergiel


Historia opolskiej "Odry" sięga już ponad 60 lat. W ciągu ponad półwiecza istnienia klubu wydarzyło się naprawdę wiele radosnych momentów, które zapisały się na stałe w historii klubu, którego siedziba pozostaje niezmienna od samych początków jego powstania.

W tym właśnie miejscu chciałbym zapoczątkować zupełnie nową inicjatywę związaną z naszym klubem oraz miastem Opolem. Przypomnienie bogatych kart historii z działalności "niebiesko-czerwonych" jest moim priorytetem i postaram się w ramach moich możliwości systematycznie uzupełniać brakujące luki historyczne, które powinien znać każdy szanujący się kibic "Oderki"

Wychodzę z założenia, że aby zrozumieć teraźniejszość musimy poznać przeszłość, ponieważ to jest klucz do rozszyfrowania procesów jakie nastąpiły obecnie, a które są konsekwencją wydarzeń z przeszłości.

Jednym z podstawowych czynników, które spowodowały, iż podjąłem decyzję o stworzeniu tego typu strony jest niezaprzeczalny fakt pomijania spraw historycznych związanych z "Odrą" Opole zarówno na rynku wydawniczym jak i w internecie. Ubolewam nad faktem, że największy klub naszego regionu nie posiada tak na dobrą sprawę własnej monografii z prawdziwego zdarzenia, a przecież jest o czym pisać. Być może moja inicjatywa skłoni działaczy opolskiej "Odry" do przyjrzenia się tej sprawie nieco bliżej i zainteresowania się historią niedawnego jubilata.

W ciągu kilku lat istnienia serwisu Historia "Odry" Opole poszerzyliśmy krąg naszych zainteresowań wychodząc nieco poza stricte sportowe kwestie. Uznaliśmy, że opolska "Odra" wpisała się na tyle mocno i trwale w historię miasta oraz regionu, że należy poswięcić odrobinę miejsca właśnie historii miasta Opola oraz sportu opolskiego, którego jak na lekarstwo można doszukiwać się w internetowej sieci.

Strona została podzielona na odpowiednie działy, dzięki którym stała się przejrzysta i czytelna. Aktualizowana jest regularnie 4-5 razy w tygodniu w zależności od naszych możliwości.

Dział Historia 1945-2010, czyli Historia w pigułce to podstawowe informacje na temat klubu oraz największe sukcesy klubu w skrócie

W Nowościach umieszczać będę informacje na temat nowych materiałów zamieszczonych na stronie.

Działy 1945-1960, 1960-1975, 1975-2000, 2000-2010 będą zawierały wszelkiego rodzaju informacje, felietony, artykuły związane z w/w okresami działalności klubu.

Znani "Niebiesko-czerwoni jak tytuł wskazuje znajdą się tutaj wybrane postacie związane z "Odrą" Opole, których nazwiska kojarzone są nie tylko w Opolu, ale również postaram się zamieszczać notki biograficzne mniej znanych piłkarzy, trenerów czy działaczy z Oleskiej.

Europejski puchary - spróbuję przybliżyć występy opolskiej "Odry" na arenie międzynarodowej w Pucharze Karla Rappana oraz Pucharze UEFA.

Juniorzy - tutaj znajdą się informacje na temat sukcesów opolskiej młodzieży, których było naprawdę sporo.

Inne - ten dział poświęcę m.in. kibicom "Odry" oraz tym co związane z klubem nie zawsze na boisku.

Ciekawostki - krótkie, zwięzłe informacje na temat "Odry", o których nie zawsze się mówi.

Fotografie - historyczne, archiwalne zdjęcia piłkarzy, trenerów, działaczy, stadionu i kibiców.

Kibice - archiwalne fotografie fanów klubu, relacje prasowe, wspomnienia

Wywiady - rozmowy z piłkarzami, trenerami oraz kibicami

Kanał ::historiaodryTV:: - prezentujemy własne produkcje filmowe oraz najciekawsze filmy znajdujące się w sieci związane z "Odrą" Opole. Są to głównie relacje z meczów opolskiej "Odry".

Historia Opola - regularne artykuły autorstwa Jana Morawiaka o wydarzeniach mających miejsce na terenie miasta w przeszłości. Szereg ciekawostek oraz zdjęć uatrakcyjnia w/w dział.

Historia sportu opolskiego - zawiera artykuły związane z wydarzeniami sportowymi mającymi miejsce w Opolu oraz na Opolszczyźnie wiele lat temu.

Fotografie - bogate archiwum unikalnych fotografii "Odry" Opole oraz miasta Opola.

Kibice - bez nich z pewnością nie byłoby wielkiej "Odry". Na dobre i na złe wierni do samego końca: fotografie, relacje ze spotkań oraz wspomnienia z pewnością zainteresują każdego fana piłki nożnej.

Wszystkie materiały lub teksty pochodzą w większości z moich prywatnych zbiorów oraz Janka Morawiaka, z których wydatnie korzystamy przy tworzeniu strony. Są to przede wszystkim publikacje o charakterze sportowym oraz archiwalna prasa, która jest nieocenionym źródłem. Dodatkowo garść informacji czerpię z Internetu, a wszystko staramy się ułożyć w jedną logiczną całość.

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć wszystkim miłośnikom historii "Odry" Opole przyjemnej lektury i zaprosić do magicznej podróży w przeszłość. Poczujmy wspólnie smak zwycięstw pierwszoligowych, zdobywanych goli przez naszych piłkarzy oraz smutek wielkich przegranych, którzy "utonęli"" w "Odrze".

Sebastian BERGIEL

 

 

 

 

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online