Stefan Leletko - ciężarowiec Odry

Słynąca z nadmiaru piłkarskich talentów Brazylia, wydała na świat króla futbolu „Pelego”. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż Opole… również miało swojego „Pelego”! Co prawda nie był piłkarzem, ale równie wspaniałym sportowcem jak „piłkarski Bóg” z Ameryki Południowej. Mowa o filigranowym sztangiście Stefanie Leletko (pseudonim „Pele”), którego dziś możemy okrzyknąć „królem pomostu”. Urodzony w Żarach Leletko, stał się jednym z najlepszych polskich sztangistów lat 70. i 80. reprezentując barwy opolskiej Odry. W swojej kategorii wagowej należał bez wątpienia do czołówki światowej, zdobywając medale mistrzostw świata i Europy.

Startując w wadze muszej do 52 kg zdobył 7-krotnie mistrzostwo Polski (1975-80 i 1982) przy okazji poprawiając rekordy Polski. W 1982 roku został mistrzem świata i Europy w słoweńskiej Lublanie. Ustanowił wówczas rekord świata w wadze muszej w podrzucie osiągając wynik 143,5 kg w a było to 18 września 1982 roku. Zaledwie rok później podczas mistrzostw świata zdobył brązowy medal osiągając rezultat 247,5 kg. W historii swoich występów został dwukrotnie srebrnym medalistą mistrzostw Europy w 1979 oraz 1980 roku a w 1983 zajął trzecie miejsce.

Tadeusz Rutkowski oraz Stefan Leletko - [fot. Trybuna Opolska]


Wielki mistrz sztangi, „mały rycerz” jak o nim również mówiono zmarł 5 października 2012 roku mając zaledwie 59 lat. Pozostały po nim liczne wspomnienia, medale oraz odznaczenia „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”.  

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online