Urodził się 3 stycznia 1940 roku w Otmęcie. Starszy o trzy lata od swojego brata Zygfryda również piłkarza, był większą gwiazdą piłkarskich boisk niż "Zyga". Jego boiskowe pseudonimu to "Długopis" oraz "Dziadek". Swoją karierę rozpoczynał w Budowlanych Gogolin, aby w 1958 roku zostać piłkarzem "Odry" Opole, w której występował przez trzy sezony. Następnie kontynuował karierę w warszawskiej "Legii" od 1962-1972 roku, z którą święcił największe sukcesy. Doświadczenie pierwszoligowe zdobyte podczas gry w Opolu zaprocentowało i właśnie w Warszawie Bernard Blaut mógł wykazać się w pełni swoimi wielkimi umiejętnościami.

Debiutował w Legii 04.03.1962 w meczu Szombierki Bytom - Legia Warszawa 0:2. Podczas gry w stołecznej drużynie był ostoją obrony drużyny wojskowych, wystąpił w 311 meczach i zdobył 40 goli. Dwukrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski w latach 1969 oraz 1970, trzykrotnie wywalczył Puchar Polski w 1964, 1966 oraz. 1973 roku. Z "Legii" po raz pierwszy trafił do reprezentacji Polski i stał się gwiazdą polskiego futbolu w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Po raz ostatni wystąpił w barwach Legii 12.11.1972 w spotkaniu ŁKS Łódź - Legia Warszawa 1:1. Bernard Blaut miał również okazję wystąpić w europejskich pucharach. 14-razy wybiegał na boisku w walce o Puchar Europejskich Mistrzów Krajowych, 11-krotnie w Pucharze Zdobywców Pucharów, 10-krotnie w Pucharze UEFA oraz 5-krotnie w Pucharze Intertoto. Łącznie w europejskich pucharach zdobył 6 bramek.

Ostatnim klubem w karierze Blauta był francuski FC Metz, w którym występował w latach 1972-1974.

Jako reprezentant kraju wystąpił łącznie w 36 meczach kadry w latach 1960-1971 i zdobył trzy gole. Pierwszego gola strzelił w towarzyskim spotkaniu przeciwko Norwegii 4 września 1963 roku w Szczecinie. Bramka padła w 74 minucie spotkania, a Polacy ograli Norwegów aż 9:0. Sprawował funkcję kapitana w klubie oraz i reprezentacji kraju.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej Bernard Blaut rozpoczął pracę trenerską w Legii Warszawa trenując młodzież. Następnie prowadził drużyny młodzieżowe Hutnika Warszawa oraz Jagiellonii. Był również czynnym działaczem Polskiego Związku Piłki Nożnej, a od połowy 1983 roku aż do zakończenia finałów Mistrzostw Świata w Meksyku w 1986 roku sprawował funkcję asystenta trenera reprezentacji Polski, byłego trenera "Odry" Antoniego Piechniczka. Pracował również jako samodzielny trener seniorskich zespołów za granicą m.in. w Tunezji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Galeria zdjęć Bernarda i Zygfryda Blautów znajduje się tutaj.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online