Jeszcze kilka tygodni temu opolska Odra była na skraju bankructwa. W tej chwili wydaje się, że klub kłopoty ma za sobą, a na stadion przy ulicy Oleskiej ponownie zawita II liga piłkarska.

Wszystko za sprawą namysłowskiego biznesmena Ryszarda Raczkowskiego – do niedawna właściciela II ligowego klubu z Namysłowa. W ubiegłym roku postanowił on przenieść swoje pieniądze z Namysłowa do Wrocławia i zainwestować je w tamtejszy zespół Śląska. Jednocześnie zainteresowanie wrocławskim klubem wzrosło wśród dolnośląskich potentatów gospodarczych. Większość udziałów w Śląsku przejmie browar Piast. Tym samym Raczkowski traciłby we Wrocławiu pozycję głównego sponsora, a tylko taka go interesowała. Biznesmen zainteresował się opolskim klubem.

W grudniu prezesem Odry został Mariusz Karpiński, dziennikarz telewizyjny, od wielu lat sympatyk opolskiego klubu. Był on jedynym kandydatem, który chciał podjąć się zadania wyprowadzenia klubu z 800-tysięcznego długu. – To było po prostu nowe wyzwanie, chęć sprawdzenia się. Z Odrą zawsze byłem związany. Zawsze towarzyszyłem klubowi w jego najważniejszych meczach. Byłem jeszcze jako młody chłopak na meczu Odry z Ruchem, decydującym o mistrzostwie jesieni w I lidze – opowiada prezes.

Na początku stycznia Karpiński musiał najpierw zażegnać groźbę strajku piłkarzy, potem spotkał się z Raczkowskim by rozmawiać o jego ewentualnym poparciu dla opolskich piłkarzy.

Prezes Odry zapewniał, że dla dobra klubu odejdzie ze stanowiska i zostanie członkiem zarządu – Nie zamierzam kurczowo trzymać się stołka. Jeżeli do klubu przyjdzie ktoś, kto zamierza zainwestować duże pieniądze – ustąpię. Zresztą byłoby najlepszym rozwiązaniem, by sponsor piastował funkcję prezesa. Miałby wówczas najlepszy wgląd w sposób, w jaki jego pieniądze zostają wydane – mówi prezes Odry.

Prawdopodobnie nowym szefem klubu zostanie właśnie Raczkowski. Planowana jest fuzja namysłowskiej Varty i Odry Opole. Dzięki temu na stadionie opolskim dotychczasowi piłkarze z Namysłowa rozgrywaliby swoje drugoligowe mecze. Trzecia liga grałaby w Namysłowie. Kilku zawodników z opolskiej Odry otrzyma szansę sprawdzenia swoich umiejętności w drugoligowym składzie.

lod (Gazeta Wyborcza: opolski dodatek, 15 I 1999)

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online