"Niebiesko-czerwoni" obchodzą dziś 72 urodziny!

Dziś opolska Odra świętuje 72 urodziny! "Niebiesko-czerwoni" to najstarszy sportowy klub Opolszczyzny, którego początki miały miejsce 16 czerwca 1945 roku w Sali Ratusza miejskiego. Tam właśnie odbyło się zebranie organizacyjne, na którym wybrano pierwszego prezesa Odry - Leonarda Olejnika. Nowy prezes idąc za przykładem poznańskiej Warty, na której mecze uczęszczał podczas studiów na Uniwersytecie Poznańskim, postanowił zaproponować nazwę nowego klubu od przepływającej przez miasto rzeki. Pomysł przypadł do gustu członkom pierwszego zarządu i od tej chwili OKS Odra Opole rozpoczęła pisanie sportowej karty.

Na 72 urodziny piłkarze niegdyś 16.sekcyjnego klubu sportowego sprawili swoim kibicom ogromną niespodziankę. Uzyskali bowiem awans po 8 latach na zaplecze Ekstraklasy. Wierzymy głęboko, że Wielka Odra powstaje z popiołów i wraca na odpowiednie dla siebie miejsce na piłkarskie mapie Polski. Przypomnijmy, że opolscy futboliści aż 22-krotnie występowali w najwyższej klasie rozgrywkowej, zdobywając m.in. brązowy medal mistrzostw Polski w sezonie 1963/64.

Z okazji urodzin opolskiej Odry, Archiwum Państwowe w Opolu zorganizuje w dniu dzisiejszym grę miejską dla dzieci "Opole-wykreuj", której jednym z elementów będzie wątek historii naszego klubu. Bohaterem, który został wyeksponowany będzie jeden z najwybitniejszych opolskich piłkarzy - Zbigniew Gut, w którego postać wcieli się aktualny snajper Odry - Dawid "Joker" Wolny. Gra organizowana jest w ramach Nocy Kultury oraz obchodów 800 lat Opola i potrwa w godzinach od 18:00-21:00. Więcej informacji znajdziecie tutaj.Wszystkiego najlepszego ukochany klubie nasz!

Fot. Archiwum Państwowe w Opolu, Sabina Pachuta

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online