|
Chyba nie ma wśród kibiców naszego kochanego klubu nikogo, kto nie wiedziałby, w którym roku powstała Odra. Każdy szanujący się fan Odry datę tą pamięta jak datę swoich urodzin. Jednak czy każdy jest w stanie powiedzieć i wyjaśnić jak powstała nazwa klubu i jakie były jej losy przez ponad pół wieku? Kilka miesięcy po oficjalnym zakończeniu drugiej wojny światowej, latem 1945 roku powołano do życia Opolski Klub Sportowy "Odra". Twórcą i pomysłodawcą nazwy klubu piłkarskiego był ówczesny mecenas Leonard Olejnik.Tak oto wspomina narodzenie się Odry:
|
W grudniu 1945 roku Odra została wpisana do rejestru Miejskiej Rady Narodowej w Opolu. Jednakże w roku 1948 wyrósł "Odrze" niespodziewany konkurent - zespół piłkarski "Lwowianka". W tym samym roku obie drużyny awansowały do śląskiej A-klasy, z której był już krok od wymarzonej drugiej ligi. Chcąc osiągnąć ten cel, oba opolskie kluby postanowiły wzmocnić swoje siły i tak oto w 1949 roku powstał klub "Budowlani" Opole. Nazwa ta pozostawała aż do roku 1958, w którym to nowo wybrany zarząd klubu postanowił powrócić do nazwy, jaką przybrał pierwszy powstały po wojnie w Opolu klub sportowy. Niestety w tym samym roku prócz powrotu do macierzystej nazwy drużyny, "Odra" spadła z ekstraklasy m.in. dzięki słynnej "niedzieli cudów", w której to słabsi wygrywali ze znacznie mocniejszymi... Od tamtej pory nazwa klubu nie została naruszona, aż do lat 90-tych.
Wtedy to po raz pierwszy w historii klubu do tradycyjnej nazwy dołączono przy okazji fuzji Odry z namysłowską drużyną - "baterię" i Odra zmieniała nazwę na Odra/"Varta" Opole. Po okresie "bateryjek" w nazwie Oderki pojawił się "browar" (do tego bardzo niesmaczny) brudząc tym samym wieloletnią tradycję wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju nazwy "Odra" Opole. Odra jest jedna i będzie na zawsze OKS "Odra" Opole bez względu na to, czego zapragnie nowy sponsor!
Partner artykułu: ISS-sport.pl