Franciszek Rokitnicki to kolejna niezwykła postać, której nie sposób pominąć opisując historię Odry Opole. Urodził się 28 marca 1951 roku. Piłkarską karierę rozpoczął w Stali Brzeg u trenera Cierpisza, gdzie swoimi występami na szczeblu ligi okręgowej zainteresował działaczy silniejszego "Moto-Jelcz" Oława. Rokitnicki w 1975 roku został wykupiony z brzeskiej Stali i przeniósł się do Oławy, w której występował przez 2 lata. Już w 1976 r. jako zawodnik drugoligowego „Moto-Jelcz” Oława otrzymał sensacyjne zaproszenie na konsultacje kadry jakie organizował regularnie w Chorzowie trener reprezentacji Jacek Gmoch.
Nic więc dziwnego, że niedługo po tym wydarzeniu, można było obejrzeć Rokitnickiego w premierowym spotkaniu sezonu 1977/78 na stadionie „Legii” Warszawa w barwach pierwszoligowej „Odry”. Pokładane nadzieje w zawodniku przez działaczy „Odry” spełniły się bez reszty. Występy w ekstraklasie nie okazały się dla piłkarza ponad jego siły. Szybko stał się ostoją bloku defensywnego, dzielnie radził sobie nawet w pojedynkach o europejskie puchary i był wymieniany wśród najlepszych bocznych obrońców polskiej ligi. Swoją postawą na boisku zyskał zaufanie kolegów z drużyny oraz trenerów, którzy w sezonie 1980/81 powierzyli Rokitnickiemu funkcję kapitana. W „Odrze” występował jako prawy obrońca oraz stoper.
Franciszek Rokitnicki jest przykładem solidnego oraz przede wszystkim lojalnego sportowca wobec swojego klubu. Z opolską "Odrą" przeszedł drogę od I do III ligi będąc jej kapitanem od sezonu 1980/81.
Więcej o zawodniku przeczytasz w książce "Odra Opole Antoniego Piechniczka w latach 1975-79" oraz m.in. w wywiadzie jakiego udzielił serwisowi Historii Odry.