Franciszek Rokitnicki był mocnym punktem defensywy opolskiej ODry Franciszek Rokitnicki to kolejna niezwykła postać, której nie sposób pominąć opisując historię Odry Opole. Urodził się 28 marca 1951 roku. Piłkarską karierę rozpoczął w Stali Brzeg u trenera Cierpisza, gdzie swoimi występami na szczeblu ligi okręgowej zainteresował działaczy silniejszego "Moto-Jelcz" Oława. Rokitnicki w 1975 roku został wykupiony z brzeskiej Stali i przeniósł się do Oławy, w której występował przez 2 lata. Już w 1976 r. jako zawodnik drugoligowego „Moto-Jelcz” Oława otrzymał sensacyjne zaproszenie na konsultacje kadry jakie organizował regularnie w Chorzowie trener reprezentacji Jacek Gmoch.

Nic więc dziwnego, że niedługo po tym wydarzeniu, można było obejrzeć RokitnickiegoRokitnicki w walce o piłkę na stadionie Legii w premierowym spotkaniu sezonu 1977/78 na stadionie „Legii” Warszawa w barwach pierwszoligowej „Odry”. Pokładane nadzieje w zawodniku przez działaczy „Odry” spełniły się bez reszty. Występy w ekstraklasie nie okazały się dla piłkarza ponad jego siły. Szybko stał się ostoją bloku defensywnego, dzielnie radził sobie nawet w pojedynkach o europejskie puchary i był wymieniany wśród najlepszych bocznych obrońców polskiej ligi. Swoją postawą na boisku zyskał zaufanie kolegów z drużyny oraz trenerów, którzy w sezonie 1980/81 powierzyli Rokitnickiemu funkcję kapitana. W „Odrze” występował jako prawy obrońca oraz stoper.

Franciszek Rokitnicki jest przykładem solidnego oraz przede wszystkim lojalnego sportowca wobec swojego klubu. Z opolską "Odrą" przeszedł drogę od I do III ligi będąc jej kapitanem od sezonu 1980/81.

Więcej o zawodniku przeczytasz w książce "Odra Opole Antoniego Piechniczka w latach 1975-79" oraz m.in. w wywiadzie jakiego udzielił serwisowi Historii Odry.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online