Franciszek Klik był jednym z czołowych napastników Budowlanych/Odry Opole w l. 50-tych XX w. Warto wspomnieć o tej postaci z trzech powodów:

Po pierwsze: nie kto inny ale to właśnie on był zdobywcą premierowej dla opolan bramki na froncie II-ligowym. Miało to miejsce w kwietniu 1951 r. Trafienie naszego bohatera nie przyczyniło się jednakże do końcowego sukcesu gospodarzy w konfrontacji z Górnikiem Bytom (porażka 1:2 – red.).

Po drugie: walnie przyczynił się do zwycięskiego barażu „niebiesko-czerwonych” o prawo gry w najwyższej klasie rozgrywkowej (1952 - red.). Dzięki jego trafieniu opolanie w pokonali u siebie w pierwszym meczu Włókniarza Kraków (3:2 – red.). Wobec remisu w meczu rewanżowym to reprezentantom Opolszczyzny przypadł zaszczyt awansu.

Po trzecie: Wystąpił w pierwszym, historycznym spotkaniu „niebiesko-czerwonych” na szczeblu I ligi. Opolanie 15 marca 1953 r. zmierzyli się z warszawską Gwardią. Pomimo porażki Klik wraz z kolegami pokazał niebywałą ambicję, którą miejscowa publika nagrodziła brawami.

Nasz bohater nadspodziewanie szybko zaaklimatyzował się na froncie I ligi. W Sezonie ‘53 sześciokrotnie umieszczał piłkę w siatce przeciwników. Niestety, nie pomogło to w utrzymaniu  w najwyższej klasie rozgrywkowej.

- Nic to… pomyślał zapewne pan „Franciszek” i w dwóch następnych Sezonach - spędzonych przez naszych w II lidze - zainkasował w sumie 18. bramek.

Powrót do I ligi był nieco bolesny. Przeciwnicy lepiej już zaznajomieni sztuką „obrony”, skuteczniej ograniczali ofensywne poczynania Klika. Niemniej 15. bramek dla „niebiesko-czerwonych” zdobytych w całej karierze I-ligowej (1953-1960 – red.), jest dorobkiem całkiem  przyzwoitym*.  

 

* 1953 – 6, 1956 – 3, 1958 – 2, 1960 – 4.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online