Sergiusz Wołczaniecki - ciężarowiec opolskiej Odry

9 listopada 1954 roku urodził się w Zaporożu na Ukrainie Sergiusz Wołczaniecki, znakomity polski ciężarowiec występujący w barwach Odry Opole. 14 lipca 1991 roku wychowanek Dynama Lwów przyjechał do Opola i nazywał się… Siergiej Guryłow! W Polsce postanowił jednak wrócić do rodowego nazwiska swojej babki, pochodzącej z polskiej rodziny, która to posiadała swoje włości w okolicach Rostowa.

Spory udział w sprowadzeniu Wołczanieckiego do Opola miał szkoleniowiec kadry narodowej oraz Odry Opole – Ryszard Szewczyk. W maju 1992 r. Wołczaniecki otrzymał polskie obywatelstwo, a już latem w Barcelonie zdobył brązowy medal olimpijski w wadze do 90 kg. Jego wynik wynosił 392,5 kg. W opolskiej Odrze trenerami ciężarowca byli wspomniany Ryszard Szewczyk oraz Bolesław Kardela. W 1992 r. został mistrzem Polski w kategorii do 90 kg a w 1993 roku zdobył srebrny medal na mistrzostwach Europy w Sofii w tej samej kategorii wagowej. Jest również absolwentem średniej szkoły w Zaporożu i lwowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. 

W tym samym roku wykryto w organizmie sztangisty niedozwolone środki dopingujące, po czym zdyskwalifikowano zawodnika. Wołczaniecki powrócił następnie na Ukrainę.

Sergiusz Wołczaniecki - fot. pzpc.pl
Sergiusz Wołczaniecki - fot. pzpc.pl

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online