Ryszard Wójcik w Odrze OpoleUrodził się 6 czerwca 1956 roku w Opolu. Jest jedną z najbardziej znanych i szanowanych postaci związanych z miastem oraz klubem. Znany głównie z osiągnięć w roli sędziego piłkarskiego. Twórca i właściciel jednego z najstarszych w Polsce prywatnych biur podróży „Sindbad”. Jako absolwent Wydziału Turystyki i Rekreacji wrocławskiej AWF, karierę zawodową rozpoczynał w 1980 roku na stanowisku referenta w biurze podróży „Orbis” w Opolu, aby następnie zostać specjalistą ds. turystyki w SBT „Turysta”.

W kwietniu 1983 roku Ryszard Wójcik rozpoczął oficjalnie działalność z biurem „Sindbad”, które aktualnie jest jednym z najprężniej rozwijających się przedsiębiorstw na Opolszczyźnie. Już wówczas właściciel biura wspierał piłkarzy Odry, pomagając w organizowaniu wiz do Niemiec na wyjazdy służbowe oraz rodzinne. Miłość do klubu była widoczna i choć rozwijająca się dopiero firma nie była wstanie wspierać klubu finansowo, to przychylność Ryszarda Wójcika w kwestiach wyjazdów zagranicznych w połowie lat 80-tych, była nie do przecenienia dla zawodników Odry.

Aktywność firmy jest dostrzegalna nie tylko w regionie, ale również poza granicami kraju. „Sindbad” współpracuje z lokalnymi i krajowymi firmami wspierając jednocześnie inicjatywy charytatywne jak i opolski sport przyczyniając się do promocji miasta Opola oraz Opolszczyzny. Przykładem jest chociażby wsparcie w 2011 roku akcji charytatywnej z udziałem opolskich polityków oraz dziennikarzy, której głównym celem była zbiórka pieniędzy na rzecz Opolskiego Hospicjum. Ryszard Wójcik sędziował wówczas spotkanie pomiędzy politykami a dziennikarzami, które stanowiło największą atrakcję sportowej imprezy organizowanej na stadionie Odry.


Jako arbiter prowadził ponad 300 spotkań polskiej ekstraklasy oraz licznych meczach międzynarodowych m.in. sędziując spotkania w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w 1991 roku w Portugalii, Ligii Mistrzów, Pucharu Zdobywców Pucharów oraz Mistrzostwa Świata we Francji, gdzie był jedynym polskim arbitrem, który dostąpił zaszczytu sędziowania podczas najważniejszej imprezy piłkarskiej na świecie. Ryszard Wójcik został wytypowany przez działaczy FIFA do grona 30 najlepszych arbitrów świata. Jest jedynym Polakiem, który sędziował jako arbiter główny mecz na mistrzostwach świata.

Aby mógł zostać sędzią, musiał zdać egzamin z przepisów przed specjalną komisją sędziowską, na który przygotował się wyśmienicie. Pierwszy mecz w roli sędziego Ryszard Wójcik odbył w Jełowej na stadionie miejscowego Startu, gdzie sędziował dwumecz trampkarzy a następnie seniorów.

Prawdziwym guru sędziowania dla Ryszarda Wójcika w Opolu był Bruno Tomaszek, z którym w późniejszym czasie współpracował w Odrze Opole, kiedy Tomaszek piastował funkcję prezesa.

Ryszard Wójcik i Janusz Wysocki - Odra Opole
Regularnie wspierał opolską Odrę finansowo jak i materialnie użyczając autokarów biura „Sindbad”, które dowożą piłkarzy na mecze ligowe. Współpracuje z klubem już od kilkunastu lat a od 2012 roku czyni to z coraz większym zaangażowaniem. Wybór Odry Opole jako klubu sportowego, któremu poświęca swój czas oraz środki był dość naturalny. Ryszard Wójcik jest człowiekiem piłki nożnej, który poznał dyscyplinę od środka, którą kocha i na której po prostu się zna. Jak sam twierdził pomagając Odrze spłaca swój osobisty dług wobec Opola, któremu wiele zawdzięcza. W ten sposób pragnie się odwdzięczyć, co skutkuje inwestycjami w Odrę Opole, którą uważa za dobrą markę, choć nieco „zakurzoną” ze względu na brak sukcesów w ostatnich latach.

Oprócz wsparcia finansowego, Ryszard Wójcik stara się aktywnie namawiać do wsparcia klubu innych przedsiębiorców wykorzystując własne kontakty biznesowe, tym samym włączając się w poszukiwanie dodatkowych środków finansowych dla klubu. Pomoc Odrze daje Ryszardowie Wójcikowi mnóstwo satysfakcji a wspólnie z obecnym prezesem klubu Januszem Wysockim, prywatnie będącym przyjacielem Prezesa, tworzą zgrany duet gwarantujący stabilne podstawy funkcjonowanie klubu.

Fundamenty podłożone m.in. przez Ryszarda Wójcika w klubie stają się kamieniem węgielnym do przyszłych sukcesów Odry. Klub zyskał płynność finansową oraz możliwości dalszego rozwoju. Sam Ryszard Wójcik patrzy z ogromnym optymizmem na dalsze inwestycje w Odrę, które pozwolą wydźwignąć klub na odpowiednie tory.

Źródła: Nowa Trybuna Opolska, Gazeta Wyborcza, Wikipedia, Strefa Biznesu, Radio Opole, M.Łańcucki.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online