Pojedynki z podtekstami: Odra - GKS Katowice

Spotkania z GKS Katowice zawsze wywoływały duże emocje wśród opolskich kibiców. Tylko pojedynki ze Śląskiem Wrocław mają większy ciężar gatunkowy. Ogólne rywalizacje z ekipami z Górnego Śląska mają taką cechę (za wyjątkiem zaprzyjaźnionej Polonii Bytom - przyp.red.). Są to rywale z sąsiedniego regionu – silniejszego i większego, który na każdym polu chciałby zdominować teren Opolszczyzny. A rywalizacja na gruncie piłkarskim jest tylko „odpryskiem” większych i ważniejszych zjawisk. Rywalizacja z GKS jest dodatkowo bardziej symboliczna, gdyż jest to klub ze stolicy tego regionu.

Pierwszy mecz Odry z GKS odbył się już w latach 60-tych i aż do początku lat 80-tych obie ekipy grały ze sobą dość regularnie. Potem nastąpiła długa przerwa i na przyjazd GKS do Opola trzeba było czekać prawie 20 lat – do sezonu 1999/2000.

Pojedynek wywołał w Opolu wielkie emocje właśnie przez klimat społeczny, który wtedy panował. Dwa lata wcześniej Województwo Opolskie ledwo się obroniło przed wchłonięciem do Województwa Śląskiego w ramach reformy administracyjnej. Stąd atmosfera spotkania byłą niezwykle gorąca wliczając w to nawet fizyczną agresję. Mecz został rozegrany na wiosnę 2000 r. GKS był wtedy w czołówce ligi i walczył o awans. Odra przed startem sezonu też miała takie aspiracje jednak nieudana jesień 1999 zweryfikowała te plany. Trzeba też przypomnieć, że był to bardzo dziwny sezon gdyż PZPN, chcąc zreformować rozgrywki zlikwidował dwie grupy II ligi i stworzył jedną złożoną aż z 24 zespołów. GKS to spotkanie wygrał 1-0 i ostatecznie awansował a Odra skończyła sezon na 8 miejscu.

 

Następne starcie z GKS to sezon 2007/2008. Dla Odry był to drugi sezon na poziomie II ligi po awansie w 2006 roku a GKS po kryzysie i kolejnych awansach był na tym poziomie beniaminkiem. Więc w starciu na jesieni 2007 roku to Odra była faworytem, co zresztą udowodniła na boisku wygrywając 3-1. Warto przypomnieć skład Odry z tego jakże udanego spotkania: Feć - Zalewski, Ganowicz, Janicki, Surowiak - Błażejewski (87. Paciorek), Copik, Tracz (88. Nakielski), Piegzik - Feliksiak, Enyinnaya (74. Kubik). Trener Witold Mroziewski.

Oraz relację NTO:

http://www.nto.pl/artykuly-archiwalne/art/4070727,odra-opole-gks-katowice-31-video,id,t.html 

W następnym sezonie do starcia z GKS doszło w marcu 2009 roku i atmosfera była już diametralnie inna. Klub dogorywał organizacyjnie i by jakoś dokończyć rozgrywki (co i tak się nie udało) grano głównie młodzieżowcami. W starciu z GKS pozwoliło to jedynie na honorową przegraną 2-1. Nie zawiedli jak zwykle kibice, którzy mimo wszystko znowu stworzyli gorącą atmosferę. Ciekawostką jest fakt, że ówczesnym trenerem GKS był obecny selekcjoner Adam Nawałka.

Relacja NTO:
http://www.nto.pl/artykuly-archiwalne/art/4112943,odra-opole-przegrala-z-gksem-katowice-12,id,t.html 

Zatem jutrzejsze spotkanie zapowiada się niezwykle ciekawie. Najbardziej życzylibyśmy sobie powtórki z 2007 roku tak piłkarsko, jak i pod względem atmosfery.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online