Fotograf na etacie w Odrze [1969]

Własny fotograf w klubie sportowym to dziś niemal standard. Uwiecznia ważne momenty z życia klubu i nie tylko. Jednak gdy przeniesiemy się do lat 60., to wcale nie będzie wydawało się takie oczywiste ale...możliwe. Jak się okazuje w Opolskim Klubie Sportowym zatrudniony był specjalista od fotografii na pełnym etacie, który pracował dla sekcji łyżwiarstwa figurowego.

Sekcja łyżwiarstwa figurowego rozpoczęła swoją działalność wraz z uruchomieniem sztucznego lodowiska w Opolu, gdzie jednym z pierwszych trenerów był Marian Czakon wraz z Barbarą Grudniok. W 1963 roku zorganizowali pierwszą szkółkę łyżwiarstwa figurowego. Jeden z największych sukcesów został odniesiony w 1969 r. kiedy to zawodnicy Odry Opole reprezentując województw opolskie, uzyskali II miejsce w punktacji województw i klubów Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Oświęcimiu.

To właśnie w 1969 r. klub zatrudniał fotografa, którego zadaniem miało być archiwizowanie największych momentów sekcji łyżwiarstwa figurowego. Jak dowiadujemy się z preliminarza budżetowego wydatków sekcji, fotograf otrzymywał co miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2.000 złotych. Gdzie znajdują się efekty pracy fotografa? Tego niestety nie wiemy...

Łączne wydatki roczne na opolskich łyżwiarzy wynosiły 255 tys. złotych. Wśród ciekawszych wydatków warto wyróżnić m.in. zakup lampy górniczej za 3.500 tys. oraz 20 skakanek po 15 zł/szt.

Źródło: Archiwum Państwowe w Opolu

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online