"Odra" Opole mistrzem jesieni! - 19.XI.1978 r.

Data 19 listopada 1978 roku przeszła niewątpliwie do historii klubu z Opola. Po raz pierwszy piłkarze naszego klubu mogli cieszyć się ze zdobycia tytułu mistrza jesieni w rozgrywkach ligowych! Stało się to za sprawą zwycięstwa w ostatnim spotkaniu ligowym rundy jesiennej sezonu 1978/79. Opolanie pokonali ówczesnego wicelidera rozgrywek chorzowski "Ruch: 3:1 i umocnili się na pozycji lidera. Piękna złota jesień w wykonaniu zespołu "Odry" została ukoronowana zajęciem pierwszego miejsca w ligowej tabeli. Zwycięstwo nad "Ruchem" było ósmym z rzędu odniesionym przez "Odrę", co napawało optymizmem przed rundą wiosenną.

Po zwycięstwie nad Ruchem Odra mistrzem jesieni!

Niesamowite spotkanie zelektryzowało nie tylko wszystkich mieszkańców miasta, ale całej Polski. Wielu kibiców, którzy mieli okazję na żywo obejrzeć poczynania "holenderskiej" "Odry" do dziś wspomina pamiętne chwile. Każdy twierdzi, że nie sposób opisać tego słowami, co przeżyli oraz co ujrzeli w wykonaniu Tyca, Korka czy Kwaśniewskiego. Gdyby stadion przy ul. Oleskiej mógł pomieścić 50 tys. widzów, z pewnością tego dnia wypełniłby się po brzegi. Ogromny ścisk jaki panował na trybunach, spowodował, że w cenie stały się takie miejsca jak liczne drzewa za trybunami oraz tablica świetlna, na których miejsca zajmowali wierni kibice "Oderki".

Zwycięstwo dało "Odrze" niewątpliwie ogromny sukces. To właśnie nasz klub był na ustach całej piłkarskiej Polski. To w "Odrze" upatrywano głównego kandydata do zdobycia tytułu mistrza Polski. To w "Odrze" występowali jedni z najlepszych piłkarzy w Polsce, którzy zaledwie po kilku miesiącach zaprzepaścili ogromną szansę, jaka nigdy później już się nie nadarzyła...

Dwaj trenerzy wielkich rywali:Antoni Piechniczek (Odra) i Leszek Jezierski (Ruch)

Piękny sukces pozostał w pamięci kibiców i piłkarzy. Pozostał również na czarno białych kartach zachwyconej prasy "Odrą" Antoniego Piechniczka...

Zapis wydarzeń pamiętnego dnia:

15 kolejka: 19 listopada 1978 r. godz.12 "Odra" Opole - "Ruch" Chorzów 3:1 (1:1)

0:1 Małnowicz 17 min

1:1 Kwaśniewski 29 min

2:1 Wójcicki 61 min

3:1 Tyc 68 min

"Odra": Młynarczyk, Rokitnicki, Adamiec, Wójcicki, Podgórny, Korek, Misiowiec (od 46 min Tkaczyk), Kwaśniewski, Przenniak, Tyc, Bolcek.

Żółta kartka dla "Odry": Podgórny

Widzów: 25 tys. (komplet)

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online