"Sportowiec" wyróżnił 10. piłkarzy Odry [1962]

Niewielu z Was zapewne pamięta o istnieniu ilustrowanego tygodnika a następnie miesięcznika "Sportowiec". Wydawany w latach 1945-1995 prezentował szerokie spektrum tematyki sportowej zarówno w kraju jak i zagranicą. Jedną ze stałych rubryk "Sportowca" było podsumowanie rundy wiosennej oraz jesiennej w wykonaniu polskich piłkarzy. Do dnia dzisiejszego czyni to tygodnik "Piłka Nożna". W naszym archiwum odnaleźliśmy obszerną notkę poświęconą podsumowaniu jesieni 1962 r., która wg dziennikarzy tygodnika...przyniosła obniżenie się poziomu w porównaniu z wiosną. Nic więc dziwnego, że stan ten odbił się na ostatecznej klasyfikacji, w której zmniejszyła się ilość piłkarzy zaliczanych do klasy reprezentacyjnej. Dla nas oczywiście najważniejsze były oceny zawodników opolskiej Odry, których nie zabrakło na wysokich pozycjach w zestawieniu.

Wśród sklasyfikowanych piłkarzy - podzielonych na następujące kategorie - bramkarze, prawi obrońcy, lewi obrońcy, stoperzy, prawi pomocnicy, lewi pomocnicy, prawoskrzydłowi, prawi łącznicy, środkowi pomocnicy, lewi łącznicy oraz lewoskrzydłowi znalazło się aż 10. piłkarzy Odry Opole! Trzech zawodników naszego klubu zostało uhonorowanych klasą reprezentacyjną.


Oto jak zostali sklasyfikowani "niebiesko-czerwoni":

Bramkarze:

- Klasa reprezentacyjna: Konrad Kornek
- Klasa krajowa:  Franciszek Kściuk

Prawi obrońcy:

- Klasa reprezentacyjna: Henryk Szczepański

Stoperzy:

Klasa krajowa: - Henryk Brejza

Prawi pomocnicy:

- Klasa krajowa: Henryk Prudło

Lewi pomocnicy:

- Klasa krajowa: Alfons Więcek
- Talenty: Zygfryd Blaut II

Prawi łącznicy:

- Klasa krajowa: Engelbert Jarek

Środkowi napastnicy:

- Klasa reprezentacyjna: Norbert Gajda

Lewoskrzydłowi:

- Klasa krajowa: Zbigniew Bania

Najbliżsi Klasy Międzynarodowej byli na jesieni (w reprezentacji) Henryk Szczepański oraz Konrad Kornek. Kornek jednak na skutek kontuzji nie wystąpił jesienią ani razu w reprezentacji i dlatego "Sportowiec" przyznał pierwszeństwo bramkarzowi bytomskiej Polonii - Edwardowi Szymkowiakowi.

Źródło: "Sportowiec"

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online