Ze spotkania Górnik Wałbrzych - Budowlani Opole (Sezon 1955, 2:2).5 kolejka: 24.04.1955 Górnik Wałbrzych – Budowlani Opole 2:2 (Pulikowski II 45, Faruga 84 – Słysz 18, Spałek 55)

Paszkiewicz, Trojanowski, Dubiel, Skronkiewicz, Rogowski, Strociak, Słysz, Jarek, Klik, Popluc, Spałek

W Wałbrzychu 8 tys. widzów, w tym około 1.000 przybyłych opolan, przez 90 minut w napięciu oglądało pełen emocji mecz dwu pretendentów do tytułu przodownika tabeli II ligi piłki nożnej.

SŁYSZ ZDOBYWA PROWADZENIE

Budowlani dali z siebie dużo, byli drużyną lepszą i tylko szczęście uratowało Górnika od porażki.

Opolanie od początku zastosowali taktykę wzmocnionej defensywy, cofając Jarka do tyłu, wysyłając do ataku tylko czwórkę napastników, z tym że Klik często uciekał na prawe skrzydło, zmieniał się bardzo sprawnie ze Słyszem, co siało duże zamieszanie pod bramką Kossowskiego.

Budowlani zagrywali z minuty na minutę lepiej i w drugiej części I połowy mieli już wyraźną przewagę. Od początku gry obie drużyny mają wiele okazji do zdobycia bramki, ale dopiero w 18 min. po główce Spałka, Słysz przyjmuje piłkę i z 5 metrów strzela przytomnie obok wybiegającego Kossowskiego. Wydawało się, że opolanie utrzymają do przerwy prowadzenie, jednak niespodziewany wypad Górników kończy się rzutem rożnym, zamienionym przez Pulikowskiego II w zamieszaniu podbramkowym – nie bez winy Paszkiewicza – na wyrównującą bramkę.

W drugiej połowie Budowlani zagrali jeszcze lepiej. Obrona nie dopuszczała początkowo Górników do bramki Paszkiewicza, a pomoc zasilała dobrymi piłkami nieustannie prącą do przodu czwórkę naszych napastników. Wcale nie zdziwili się nawet sympatycy Górników, gdy w 55 min. po rogu strzelonym przez Słysza, Spałek uzyskuje drugą bramkę dla Budowlanych. Teraz opolanie grają bezbłędnie. Obrońcy przeciwstawiają się skutecznie rozpaczliwym atakom gospodarzy, a nasi napastnicy przeprowadzają szybkie wypady, dużo i celnie strzelając.

Tysiąc opolskich widzów na trybunach jest pełnych optymizmu i liczy na zwycięstwo.

PASZKIEWICZ ZNÓW ZAWODZI

Zbliża się 84 minuta, do końca meczu blisko, ale Górnicy przeprowadzają teraz kilka składnych ataków. Szybki i przytomny Krawczyk strzela silnie i trzy razy poprzeczka ratuje Budowlanych od utraty bramki. Następny atak Syk kończy silnym strzałem z 8 metrów w ręce Paszkiewicza, ten odbija, a nadbiegający Faruga lokuje piłkę w siatce.

Jeszcze w ostatnich minutach obie drużyny nie zrezygnowały z uzyskania zwycięskiej bramki, prowadząc do końca otwartą grę.

KLIK, SŁYSZ I SPAŁEK NAJLEPSI

W drużynie Budowlanych trudno kogoś wyróżnić, bo wszyscy grali bardzo dobrze i tworzyli rozumiejący się zespół. Podobał się Słysz, Klik i Spałek, który oddał kilka kapitalnych strzałów ze skrzydła z ostrego kąta.

Słabiej bronił trochę Paszkiewicz, co można częściowo wytłumaczyć mokrą piłką.

Wśród gospodarzy dobry był szybki Krawczyk i pewnie broniący Kossowski.