Roman Wójcicki będąc jednym z najwyższych z czołowych polskich piłkarzy (192 cm wzrostu) zainteresował swoją osobą fachowców piłkarskich podczas Oólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w 1975 roku. Reprezentował wówczas barwy nyskiej Stali, z której przyszedł do opolskiej Odry w 1976 roku.

W Odrze Wójcicki czynił dalsze postępy i jesienią 1977 roku zyskał duże uznanie, kiedy podczas pucharowego pojedynku pomiędzy Odrą a Magdeburgiem (1 runda Pucharu UEFA - przyp. red.) wyeliminował najlepszego i najsłynniejszego piłkarza niemieckiej drużyny - Streicha. Wtedy to zainteresował się nim trener kadry Jacek Gmoch i po jednym zaledwie teście, w meczu z Irlandią Północną, wziął na Mundial do Argentyny w 1978 roku. Była to dla niedoświadczonego młodego piłkarza wyłacznie wycieczka o charakterze poznawczym, gdyż nie zagrał ani minuty.

Cztery lata później Wójcicki ponownie wyjechał na MŚ z reprezentacją, której trenerem był już Antoni Piechniczek. W Hiszpanii także niewiele przebywał na boisku - zaledwie 45 minut w meczu z Francją o brązowy medal.

R.Wójcicki w reprezentacji Polski 1978 r. - 8 opd lewej w górnym rzędzie obok trenera Gmocha

Najchętniej grywał jako forstoper, a w reprezentacji wystawiano go w pomocy i to nawet w roli rozgrywającego. Kiedy odsługiwał służbę wojskową w Śląsku Wrocław przeszedł na stałe do środka obrony i tak tez ustawiał go w kadrze jego dawny nauczyciel z czasów gry w Odrze - Piechniczek. Po zakończeniu śłużby wojskowej Roman Wójcicki odszedł ze Ślaska do Widzewa Łódź, gdzie otrzymał zadanie zastąpienia Władysława Żmudy. Wymagania takie spełnił w meczach z Liverpoolem, kiedy idealnie zaopiekował się Ianem Rushem. Po występach w łódzkim Widzewie Wójcicki wyemigrował do Niemiec, aby zarabiać na chleb w klubie 1.FC Homburg.

Roman Wójcicki w barwach Śląska Wrocław (pierwszy z prawej)

Po dwóch sezonach spędzonych w 1.FC Homburg Wójcicki zmienił barwy klubowe i stał sie zawodnikiem Hannover 96, w którym był czołowym piłkarzem. W 1989 roku po słabych występach w reprezentacji kraju przeciwko Szwecji oraz Anglii Wójcicki zrezygnował z dalszych występów w kadrze.

W 1990 roku wraz z Hannoverem wystąpił w finale Pucharu Niemiec, a rok później został jego zwycięzcą. W 1993 roku zakończył karierę zawodowego piłkarza przechodząc do amatorskiego zespołu czwartej ligi Havalsee, gdzie przez cztery lata był grającym trenerem zespołu. Po zakończeniu swojej kariery trenował drużyny w niższych ligach w Niemczech.

Roman Wójcicki reprezentował nasz kraj 62 razy, zdobył dla reprezentacji 2 gole, a w Ekstraklasie polskiej strzelił 27 goli.

Przed MŚ Espana '82 Romek udzielił krótkiego wywiadu dla jednej z gazet sportowych:
- Osoba którą Pan podziwia?
- Moja żona.
- Najlepszy mecz w Pana karierze?
- Odra-ŁKS w 1979
- Ulubiona potrawa?
- Pierogi
- Ulubione zajęcie?
- Czytanie książek
- Numer buta?
- 9,5...

Więcej informacji o piłkarzu można znaleźć na niemieckich stronach internetowych: Strona 1, Strona 2

Galeria zdjęć Romana Wójcickiego:

RomanWójcicki odbiera Puchar Niemiec w 1992 z rąk Kanclerzem G.Schrödera W TSV Havelse Wojcicki był trenerem

Mecz odlboy-ów Polska-Francja na stadionie Legii (11.06.2005 r.) Mecz oldboy-ów Polska -Real Madryt (20.05.2006 r.)

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online