Historia spotkań "Odra" Opole - "Metal" Kluczbork HIstoria ligowych pojedynków pomiędzy "Odrą" Opole a "Metalem" Kluczbork sięga początków lat 70. Założony w 1961 roku "Metal" w niedługim okresie czasu zameldował się na zapleczu pierwszej ligi, dzięki czemu miał okazję do rywalizacji z największym klubem sportowym regionu - "Odrą".

Po raz pierwszy oba zespoły spotkały się ze sobą w walce o ligowe punkty w sezonie 1974/75. Na zapleczu ekstraklasy opolanie walczyli o powrót do ekstraklasy, natomiast cele zespołu z Kluczborka były jasne, utrzymanie drużyny w drugiej lidze.

W pierwszym spotkaniu, które odbyło się na stadionie przy ul. Oleskiej , w ramach 6 kolejki (15 września 1974 r.), niespodziewanie zwyciężyli goście z Kluczborka 1:0 i to oni do wiosny "królowali" na Opolszczyźnie. Bramkę na wagę zwycięstwa dla „Metalu” zdobył w 49 min. Golus, a mecz obejrzało ok. 4 tys. widzów. Na wiosnę w Kluczborku obie jedenastki podzieliły się punktami, remisując 1:1. Spotkanie obejrzał komplet widzów na stadionie „Metalu”. Tuż przed zakończeniem pierwszej połowy spotkania, gola dającego prowadzenie „Odrze” zdobył Wojciech Tyc. Ambitni gospodarze dążyli do wyrównania, co udało się dopiero w 85 min. kiedy to Kruszyński zdobył bramkę na wagę remisu. Na ławce trenerskiej „Odry” zasiadł Józef Zwierzyna, który zastąpił Engelberta Jarka.

Strata czterech punktów przez "Odrę" z przeciwnikiem zza miedzy, w dużym stopniu przyczyniła się, że "Odra" nie awansowała ostatecznie do ekstraklasy. Opolanie na koniec sezonu zajęli czwartą lokatę, natomiast "Metal" został zdegradowany z drugiej ligi zajmując ostatnią lokatę w tabeli.

Na kolejne derby Opolszczyzny kibice musieli czekać do sezonu 1984/85, kiedy to opolanie wywalczyli awans do drugiej ligi, a "Metal" zajął wysokie, bo czwarte miejsce w tabeli. Kolejne pojedynki ligowe pomiędzy "Odrą" a "Metalem" miały miejsce już tylko w trzeciej lidze, w następujących sezonach: 1989/90, 1990/91, 1991/92, 1992/93, 1993/94 oraz 1994/95. Spotkania derbowe wzbudzały zawsze emocje. Jednym z niezapomnianych spotkań był mecz w Kluczborku z sezonu 1989/90, na którym działy się dantejskie sceny, na i poza stadionem. Więcej o tym spotkaniu można przeczytać tutaj.

Niewiele zabrakło, aby w sezonie 2009/2010, piłkarskie derby Opolszczyzny zagościły ponownie w Opolu i Kluczborku. Zespół MKS-u Kluczbork będący kontynuatorem tradycji "Metalu", awansował do drugiej ligi po 14-stu latach, z którą niestety pożegnała się "Odra". Nie dane było zatem naszej "Odrze", po latach spotkać się na tak wysokim poziomie, w rywalizacji o prymat w regionie z zespołem z Kluczborka... Małym pocieszeniem dla kibiców "Odry" będzie najbliższe spotkanie pomiędzy "nową" "Odrą" Opole a rezerwami MKS-u Kluczbork, które połączone zostały z zespołem "Startu" Dobrodzień.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online