W barażu o I ligę nastąpiło nieoczekiwane rozwiązanie. Faworyzowana Pogoń Siedlce przegrała na własnym boisku rewanż z Garbarnią Kraków 1-2 (pierwszy mecz 1-1). Wcześniej awans wywalczyła Warta Poznań zatem w przyszłym sezonie na poziomie I ligi przyjdzie zagrać dwóm przedwojennym Mistrzom Polski.


Garbarnia jest klubem z wielkimi tradycjami lecz niemal już zapomnianymi w dzisiejszych czasach. Jej największe triumfy to przełom lat 20-tych i 30-tych kiedy wywalczyła Wicemistrzostwo (1929) i Mistrzostwo Polski (1931). Po wojnie Garbarnia odgrywała znaczącą rolę jeszcze do drugiej połowy lat 50-tych spadając z Ekstraklasy w 1956 r. Potem klub tracił coraz bardziej na znaczeniu i w sezonie 1973/74 ostatni raz zagrał na drugim szczeblu rozgrywek.

Jest to klub, który ma niebagatelne znaczenie również dla losów Odry. Otóż pierwszy historyczny awans do Ekstraklasy Odra (pod nazwą Budowlani) wywalczyła w 1952 r po barażu z Włókniarzem Kraków czyli tworu, który powstał w wyniku połączenia Garbarni i Korony Kraków (3-2 w Opolu i 1-1 w rewanżu).

Kibice w Krakowie mimo, iż są w klinczu „Świętej Wojny” Cracovia-Wisła bardzo przychylnie patrzą na Garbarnię bez względu na główną linię podziału. W związku z awansem pojawiają się jednak problemy ze stadionem, gdyż obecny obiekt nie spełnia wymogów licencyjnych I ligi i Garbarni grozi wyprowadzka na obiekt np. Puszczy Niepołomice. Jednak już pojawiły się pomysły by Garbarnia swoje mecze rozgrywała na stadionie miejskim im. Henryka Reymana. Jeżeli taki scenariusz by się zrealizował to byłby to bardzo atrakcyjny punkt na kibicowskim szlaku dla drużyn przyjezdnych, również Odry.

Kulisy awansu w 1952 r. znajdziecie tutaj.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online