Po raz pierwszy oba zespoły zmierzyły się w sezonie 1975/76 na zapleczu ekstraklasy. "Zagłębie" przystępowało do rozgrywek w roli beniaminka, który w pierwszej części sezonu radził sobie całkiem dobrze, zajmując na półmetku rozgrywek bezpieczną 9 lokatę. Na nieszczęście lubinian zespół opolskiej "Odry" prowadzony był od początku sezonu 75/76 przez znakomitego trenera Antoniego Piechniczka. "Odra" nie dała szans w pierwszym meczu "Zagłębiu", zwyciężając bez większych problemów gości 2:0 (30 listopada 1975 r.). Wszystkie bramki "Odra" zdobyła już w pierwszej części spotkania a ich autorami byli Tyc - 8 min oraz Antoni Kot - 22 min. Był to najniższy wymiar kary jaką wymierzyli nasi piłkarze gościom z Lubina.

W spotkaniu rewanżowym, które odbyło się 13 czerwca 1976 roku opolanie pokonali w Lubinie "Zagłębie" 1:0 po golu Tyca 42 min spotkania. Była to ostatnia kolejka ligowa sezonu 1975/76 i mimo, że "Odra" zapewniła sobie awans do ekstraklasy stosunkowo wcześniej, nie odpuściła tego spotkania. Dla "Zagłębia" mecz z "Odrą" był meczem o przysłowiową pietruszkę, ponieważ nawet zwycięstwo nie dawało gospodarzom szans na pozostanie w drugiej lidze. Tym samym lubińscy piłkarze i kibice pożegnali się po roku czasu z drugoligowymi rozgrywkami.

Kolejne spotkania pomiędzy "Odrą" i "Zagłębiem" miały miejsce również na zapleczu ekstraklasy. W sezonie 1982/83 "Odra" poniosła sromotną porażkę na Dolnym Śląsku, przegrywając aż 4:1. "Zagłębie" w ówczesnym czasie walczyło zacięcie o awans do ekstraklasy, natomiast nasz zespół starał się uchronić status drugoligowca. W spotkaniu rundy wiosennej opolanie zrewanżowali się za wysoką porażkę, zwyciężając w Opolu 2:0. Ostatecznie "Zagłębie" zajęło trzecią lokatę, natomiast "Odra" ostatnią bezpieczną 12 lokatę gwarantującą pozostanie w drugiej lidze. W zespole "Odry" z bardziej znanych zawodników występowali wówczas: Franciszek Rokitnicki, Alfred Bolcek, Ireneusz Haras oraz Marek Mokrzycki w bramce.

W sezonie 1983/84 opolska "Odra" pokonała w Lubinie "Zagłębie" aż 4:1, aby w Opolu uznać wyższość "Zagłębia", które zwyciężyło nasz zespół 1:0. "Odra" pożegnała się w tym sezonie z drugą ligą zajmując 13 miejsce... Los "Odry" podzieliły takie ekipy jak "Arka" Gdynia, "Celuloza" Kostrzyn oraz "Olimpia" Elbląg.

Na kolejne spotkanie ligowe pomiędzy obiema drużynami kibice musieli czekać aż do sezonu 2008/2009, kiedy to "Zagłębie" zostało zdegradowane do drugiej ligi w ramach afery korupcyjnej. 27 września 2008 roku "Odra" przegrała gładko 3:0. Mecz został rozegrany na stadionie "Górnika" Polkowice.

Ogółem rozegrano: 7 spotkań: 3 zwycięstwa "Zagłębia", 0 remisów, 4 zwycięstwa "Odry". Stosunek bramek: 10:9

Historia zawiązania zgody kibiców "Odry" z kibicami "Zagłębia":

W sezonie 1994/95 opolscy kibice tworzyli niewielki "młyn" na spotkaniach w Opolu, który liczył maksymalnie ok. 60 osób. Praktycznie w ogóle nie istniał, w przypadku jeśli nie było przyjezdnych gości. Jednak właśnie w tym sezonie kibice "Odry" nawiązali kontakty z kibicami "Zagłębia" Lubin, które trwają niezmiennie po dzień dzisiejszy.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online