To co na starcie sezonu było poza wszelkim przypuszczeniem już w najbliższą sobotę może stać się faktem. Opolski klub czeka mecz o awans.  Może się on ziścić już na cztery kolejki przed końcem sezonu. Wystarczy „tylko” wygrać z Błękitnymi Stargard. Wypracowana przewaga punktowa stwarza wręcz komfortowe warunki aby osiągnąć ten cel. Właściwie jest to odwlekanie nieuniknionego, bo awans mógł być osiągnięty już w poprzedniej kolejce.

Jednak w przeszłości okoliczności awansów bywały o wiele bardziej dramatyczne. Bywało też, że były osiągane przy „zielonym stoliku” lub w wyniku fuzji z innymi klubami, co odbierało kibicom bezpośrednią radość będącą przecież „solą” kibicowskiego życia.

Oto zestawienie meczów lub zdarzeń, które na przestrzeni lat doprowadzały Odrę Opole do awansu do wyższej klasy rozgrywkowej:

Sezon 1951 – Awans do II ligi

Awans został osiągnięty nieco „okrężną” drogą. Po przegranych barażach z „Górnikiem” Zabrze (0:1, 1:2 ) Budowlani Opole dostali się do upragnionej II ligi dzięki… decyzji PZPN, która „akurat” postanowiła powiększyć jej skład do czterech grup (łącznie 32 drużyn).

1952 – Awans do I ligi!

Baraż z Włókniarzem Kraków (klub stworzony z fuzji Garbarni i Korony Kraków). Na Oleskiej Budowlani pokonali przyjezdnych w stosunku 3:2 (bramki: Alfred Cichy, Franciszek Klik, Władysław Żabicki), by w Krakowie odnieść „zwycięski” remis.

1955 Awans do I ligi

W walce o awans od samego początku liczyli się opolanie, zabrski „Górnik” oraz „Cracovia”. W rundzie rewanżowej zadyszki dostała krakowska drużyna, co skrzętnie wykorzystali jej najgroźniejsi rywale. Ostatecznie „Budowlani” po spotkaniu 25. kolejki z „Górnikiem” Zabrze (6 listopada 1955 r., 2:1 – dom) mogli cieszyć się z upragnionego awansu

1959 Awans do I ligi

Odra” przegrała jedynie z „Lechem” Poznań (21. kolejka, 1:0, wyjazd – red.), sześciokrotnie remisując (u „siebie” z „Arkonią” Szczecin i „Polonią” Warszawa; na „wyjeździe ze „Śląskiem” Wrocław, „Wartą” Poznań, „Olimpią” Poznań oraz „Calisią” Kalisz)

1966/67 Awans do I ligi

Po rozegraniu 7 sezonów w I lidze Odra spadła do niższej klasy tylko na jeden sezon. A zażarta walka o awans została stoczona z ekipami Górnika Wałbrzych i Gwardii Warszawa 

70/71 awans do I ligi  

Po rocznej przerwie Odra Opole powróciła w szeregi ekstraklasy. Z wyjątkiem ŁKS-u Łódź i Hutnika Kraków „niebiesko-czerwoni” nie mieli w rozgrywkach godnych siebie przeciwników. 

75/76 awans do I ligi

Awans na 3 kolejki przed końcem po zwycięstwie w Opolu nad Siarką Tarnobrzeg 1-0.  Był to pierwszy rok pracy w Opolu Antoniego Piechniczka od razu uwieńczony sukcesem 

84/85 awans do II ligi

W Sezonie 1984/85 ton nadawały jedenastki Odry Opole i ROW-u Rybnik. Obie ekipy do ostatniej kolejki zażarcie walczyły między sobą o końcowy sukces (tylko zwycięzca grupy był promowany awansem – red.). Liczyły się więc nie tylko punkty ale i bramki. To było zaś przyczyną bardzo poważnego podejścia opolan do spotkania z już zdegradowanym WKS-em Wieluń w przedostatniej kolejce zakończony rekordową wygraną 13-0. Zwyciężając w ostatniej kolejce Stal Chocianów reprezentanci opolskiego grodu zapewnili sobie powrót do przedsionka ekstraklasy. 

86/87 awans do II ligi

Awans miał miejsce po remisie 1-1 z Górnikiem Czerwionka-Leszczyny w Opolu.

96/97 awans do II ligi – po rekordowo długiej egzystencji w III lidze, bo trwającej aż 9 sezonów Odra w końcu  doczekała się awansu do wyższej klasy rozgrywkowej. Decydujący był mecz z najgroźniejszym rywalem do awansu -  Rymerem Niedobczyce w 29 kolejce rozegrany w Opolu. Dzięki zwycięstwu 3-1 Odra odskoczyła na 4 punky i już kontrolowała sytuację do końca sezonu. Na stadionie zjawiło się wtedy 2,5 tyś widzów co  wtedy było dawno niespotykaną frekwencją na opolskim obiekcie.

Więcej informacji tutaj

98/99 „awans” do II ligi

Do awansu doszło... na wiosnę 1999 roku. Ryszard Raczkowski, główny sponsor Varty Namysłów postanowił przenieść swoje aktywa do Opola widząc tutaj większy potencjał. Jaki był ciąg tej historii w następnych sezonach wszyscy opolscy kibice wiedzą doskonale.

2005/2006 awans do II ligi. 

Napisać, że okoliczności awansu były dramatyczne to łagodne określenie. Na finiszu Odra straciła pozycję lidera (awansował jeden zespół) na rzecz Miedzi Legnica, a drugie miejsce, dające prawo gry w barażach, zajęła kosztem GKS Jastrzębie dzięki lepszemu bilansowi goli o 1 bramkę!

Natomiast baraż z Radomiakiem Radom to już prawdziwy horror. Najpierw nerwowy mecz w Opolu - 1-1 i  rewanż w Radomiu zakończony takim samym wynikiem. Dopiero seria rzutów karnych musiała rozstrzygnąć zwycięzcę. Odra wygrała ją 4-2 choć po pierwszej serii było 0-1.  A wszystko to odbywało się w trakcie fatalnych dla reprezentacji Polski Mistrzostw Świata w Niemczech. Awans był drobną rekompensatą za rozczarowania kadry. Kibice w Radomiu dopiero musieli być w podłych nastrojach.

2009/2010 awans do III ligi (IV szczebel rozgrywek)

Po rozpadzie klubu w 2009 roku reaktywowano go w IV lidze pod tymczasową nazwą „Oderka”. Zespól w cuglach wygrał tą klasę rozgrywkową a jedynym godnym przeciwnikiem była LZS Piotrowka.

2012/2013 awans do II ligi (III szczebel rozgrywek)

Mimo zapału i szczerych chęci Odra/Oderka utkwiła w III (IV) lidze na trzy sezony. Awans w końcu się spełnił w przedostatniej kolejce meczem w Opolu ze Swornicą Czarnowąsy gdzie Odra była formalnie...gościem.

2015/2016 awans do II ligi

To już historia najnowsza i mecze barażowe z Vinetą Wolin. W sumie był to dość osobliwy jak na polskie warunki przeciwnik. Ponieważ wszystko odbywało się podczas Euro we Francji to kumulacja ważnych meczy przypominała sytuację z 2006 roku. Jednak z o wiele radośniejszym efektem.  

Wychodzi więc, że takiego spotkania jak ten z Błękitnymi Stargard nie było w Opolu dawno. Ranga ostatnich awansów z III ligi to jednak nie to samo a awans na ten sam poziom rozgrywek w 2006 był tak nerwowy, że przynosi więcej wspomnień traumatycznych niż radosnych. Najbliższy okolicznościami jest mecz z Rymerem Niedobczyce w 1997 ale nie gwarantował on jeszcze awansu. Nawet kiedy w latach 80-tych Odra powracała na chwilę do II ligi to należy pamiętać, że w tamtych czasach było aż 8 grup III ligi i 2 grupy II ligi. Nie wspominając o czasach I-ligowej świetności gdzie spadki to były wypadki przy pracy a powroty właściwie formalnością.

2016/17 awans do I ligi

Odra w roli beniaminka zapewniła sobie awans do Nice I Ligi już w 30.kolejce. Miało to miejsce po zakończeniu spotkania z Błękitnymi Stargard na własnym obiekcie. Zwycięstwo 3:2 po golach Marka Gancarczyka, Tomasza Wepy oraz Marcina Wodeckiego, kibice świętowali awans do I ligi po 8.latach oczekiwania. Relację na żywo z meczu przeprowadziła TVP3 Opole.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online