Zespół trampkarzy "Odry", który zajął trzecie miejsce w Memoriale M. Matyasa w 1982 roku W dniach od 22-24 października 1982 roku w Jaśle, odbył się turniej piłkarski trampkarzy w ramach Memoriału Michała Matyasa. Udział w turnieju wzięła również opolska młodzież prowadzona przez trenerów Ireneusza Browarskiego oraz Janusza Kowola.

Memoriał poświęcony był jednemu z najbardziej znanych sportowców "Pogoni" Lwów, wspomnianemu Michałowi Matyasowi. Urodzony 28 września 1910 roku w Brzozowie (woj.lwowskie), pierwsze swoje kroki na boisku piłkarskim rozpoczął w lwowskiej "Pogoni", w której występował w latach 1926-1936. Rozegrał w niej aż 156 spotkań i zdobył 100 goli! Był napastnikiem o wdzięcznym pseudonimie "Myszka". Wraz z "Pogonią" zdobywał trzykrotnie wicemistrzostwo Polski, a w 1935 roku został królem strzelców ekstraklasy z dorobkiem 22 bramek. W reprezentacji Polski debiutował 10 lipca 1932 roku w wygranym 2:0 spotkaniu ze Szwecją w Warszawie. Uczestniczył także w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Po drugiej wojnie światowej bronił barw "Polonii" Bytom, a po zakończeniu kariery piłkarskiej został jej trenerem.  Prowadził także reprezentację Polski w latach 1950-52, 1954 oraz 1966-67. Zmarł 22 października 1975 roku w Krakowie.

Memoriał w Jaśle był dla zespołu trampkarzy "Odry" Opole jednym z największych sukcesów w historii startów opolan w tej imprezie. Młodzi futboliści z Opola zajęli wysoką trzecią lokatę. W decydującym meczu pokonali oni 1:0 "Górnika" Zabrze. Najlepszym bramkarzem turnieju uznany został Kazimierz Kucharski z "Odry", późniejszy znakomity piłkarz zespołu seniorskiego. W drużynie "Odry" wystąpiło wielu znanych w późniejszym czasie piłkarzy, do których zaliczyć należy m.in. Grzegorza Świerczka, Krzysztofa Chełpę, Wojciecha Szeląga czy Dariusza Wolnego.

Poniżej przedstawiamy skład zespołu, który zajął trzecią lokatę w Memoriale Michała Matyasa oraz zdjęcie brązowej drużyny:

Drużyna trampkarzy "Odry" Opole w Memoriale Michała Matyasa (1982)

Jasło 22-24.10.1982 Memoriał Matyasa OKS Odra Opole

Od lewej: Ireneusz Browarski-Trener, Maciej Sawicki, Roman Pasławski, Mirosław Chełpa, Wojciech Jaśkowiak, Kazimierz Kucharski,Grzegorz Świerczek, Adam Bella, Michał Gajda, Grzegorz Iwanków, Janusz Kowol-Trener,
Janusz Cały, Krzysztof Chełpa, Marian Kucharski, Tomasz Reterski, Wojciech Szeląg, Piotr Sobota, Janusz Niedworok, Dariusz Wolny.

Relacja prasowa z Memoriału Matyasa

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online