Następcy Jarka Mistrzami Polski!!! 24 sierpnia 1972 r. rozpoczęły się finałowe boje o Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów w piłce nożnej w Kraśniku. W czwórce finalistów znalazła się drużyna „Odry” Opole, która po świetnych eliminacjach we Wrocławiu – w opinii obserwatorów – typowana była na głównego faworyta w walce o mistrzowski tytuł. Zresztą wyjeżdżając na finałowe zawody, trener Wiesław Łucyszyn był dobrej myśli.

Ale nie tylko juniorzy „Odry” mieli ochotę powalczyć o główne trofeum. Taki cel postawili sobie trenerzy i zawodnicy „Stali” Kraśnik, „Zawiszy” Bydgoszcz i „Hutnika” Nowa Huta.

Trwające do niedzieli (27 sierpnia 1972 r. – red.) zawody bezapelacyjnie pokazały, że na rok 1972 r. Opolu jak najbardziej zasłużenie przysługuje palma pierwszeństwa w kategorii „juniorów”. Chłopcy W. Łucyszyna po kolei zwyciężali: „gospodarzy” z Kraśnika 2:1, „Hutnik” 3:1 oraz „Zawiszę” 4:0! Po powrocie do Opola, „zwycięzców” czekała miła niespodzianka ze strony klubu. W ramach godnego reprezentowania OKS-u „Odra” Opole, młodzi zawodnicy zostali obdarowani… rowerami turystycznymi.

Poniedziałkowa „Trybuna Opolska” (nr 237 z 28 sierpnia 1972) z satysfakcją donosiła:

Spełniły się marzenia młodych piłkarzy opolskiej Odry. Wczoraj na stadionie w Kraśniku wywalczyli oni zaszczytny tytuł mistrza Polski. Serdecznie gratulujemy dużego sukcesu!

W ostatnim dniu turnieju Stal Kraśnik pokonała po bardzo emocjonującej grze Hutnika 3:2. Dzięki zwycięstwu gospodarzy jeszcze przed meczem Odry z Zawiszą nasi chłopcy zbierali gratulacje. Wbiegających na stadion opolan, nowo kreowanych mistrzów Polski, przywitał huragan braw.
Odra nie zawiodła sympatii miejscowej widowni i po dobrej grze pokonała wysoko Zawiszę 4:0 (2:0). Piłkarze Odry wystąpili w składzie: Szuster (Głębocki), Rafa, Gano, Krawczyk, Milek (Fedorów), B. Łukasiak (Szmagara), Jasiński, Blana, Knychas, Browarski, Bolcek.

Początkowo przeważała Zawisza. Bydgoszczanie dobrze grali w polu, zawodzili jednak całkowicie pod bramką. Po upływie kilkunastu minut batutę na placu gry przejmują opolanie. Wielu udanych zagrań Odry oklaskuje obiektywna publiczność. W 30 min. gry, po szybkiej akcji Blany z Bolckiem, Browarski strzela z bliska nie do obrony. W 5 min. później piłka po silnym strzale Bolcka odbija się od obrońcy Zawiszy i wpada do siatki.

"Odra" Opole zdobyła mistrzostwo Polski juniorów!Po przerwie obraz gry nie ulega zmianie. Piłkarze bydgoscy jakby pogodzili się z porażką. Atakują bardzo nieporadnie. Opolanie natomiast grają bardzo rozsądnie, akcje ofensywne są zaskakujące i groźne. W 60 min. udany przebój inicjuje Knychas. Obrońca Zawiszy nie mając innego wyjścia fauluje go na polu karnym. Podyktowaną „11” pewnie zamienia na gola obrońca Krawczyk.

Zwycięstwo Odry jest już pewne. Trener Łucyszyn wprowadza do gry Fedorowa i Szmagarę. Odra nadal przeważa. Tuż przed końcem meczu po solowym przeboju Bolcek strzałem z ostrego kąta ustala wynik. Gwizdek sędziego Hołuba z Warszawy i młodzi opolanie uradowani sukcesem padają sobie w objęcia. W górę wędruje trener Wiesław Łucyszyn. Opiekun opolskich piłkarzy zbierał zasłużone gratulacje. Jego zespól zwyciężył w turnieju bezapelacyjnie. Ucieszony z sukcesu jest również kierownik drużyny Stanisław Szefer. Oprócz piłkarzy wymienionych w składzie, w barwach Odry występowali również Janiszewski oraz bracia Jan i Joachim Strzelczykowie.

Podczas uroczystości zamknięcia turnieju opolanie otrzymali z rąk sekretarza generalnego PZPN A. Koniecznego piękny puchar oraz koszulki z białym orłem. Puchar redakcji miesięcznika „Piłka nożna” wręczył piłkarzom Odry redaktor naczelny Jerzy Lechowski. Król strzelców, opolanin Bolcek, zdobywca 4 bramek otrzymał specjalną nagrodę. A oto końcowe tabela finałowego turnieju:

1. "ODRA" Opole 3 6 9-2
2. "Stal" Kraśnik 3 3 5-5
3. "Hutnik" N. Huta 3 2 6-8
4. "Zawisza" Bydgoszcz 3 1 3-8

Należy podkreślić bardzo sprawną organizację kraśnickiego turnieju, co wystawia jak najlepszą opinię miejscowym działaczom.

 

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online