Dla wielu kibiców w Polsce, rozgrywki o Puchar im. Jerzego Michałowicza są praktycznie w ogóle nieznane. A szkoda, ponieważ to jedne z najstarszych regularnie prowadzonych rozgrywek w kategorii zespołów młodzieżowych. Rozgrywany od 1937 r. pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej turniej drużyn z całego kraju, w 1957 roku zmienił swoją formułę. Od tego momentu w Pucharze uczestniczyły reprezentacje juniorów poszczególnych okręgów piłkarskich, podzielonych na województwa, w którym to Opolszczyzna odegrała duże znaczenie.

Turniej otrzymał nazwę od nazwiska wielce zasłużonej osoby dla polskiej piłki nożnej, a w szczególności dla młodych sportowców. Był nim Jerzy Władysław Michałowicz (3.09.1903-29.10.1936) z wykształcenia lekarz, już jako student związał się ze sportem, a szczególnie sportem robotniczym. W 1925 r. był współzałożycielem, a następnie sekretarzem Związku Robotniczych Stowarzyszeń Sportowych. Najpierw w klubie Robotniczo-Akademickim "Skra", którego był jednym z założycieli. Uprawiał grę w piłkę nożną i w barwach klubu rozegrał 100 meczów. Z tego tytułu otrzymał klubowe wyróżnienie w postaci żelaznego sygnetu. Był działaczem sportowym i w 1928 r. został prezesem Warszawskiego Okręgu Piłki Nożnej i wiceprezesem PZPN.

W 1933 r. zainicjował założenie pierwszego Robotniczego Ośrodka Wychowania Fizycznego. Był też wykładowcą na robotniczych kursach wychowania fizycznego, sportu i turystyki. Posiadał wiele odznaczeń i medali sportowych. Działał także w kierunku współpracy międzynarodowej organizacji sportowych. W 30 rocznicę śmierci dr Jerzego Michałowicza na murze trybun stadionu "Skra" została wmurowana pamiątkowa tablica treści: "Doktorowi Jerzemu Michałowiczowi, założycielowi Robotniczego Klubu Sportowego "Skra", wybitnemu działaczowi sportu robotniczego w Polsce, wielkiemu społecznikowi, przyjacielowi dzieci i młodzieży. Członkowie "Skry" 29.10.1966."

Mimo, że rozgrywki z udziałem okręgowych reprezentacji juniorów do lat 18, rozpoczęły się w 1957 r., to reprezentacja okręgu opolskiego wzięła swój udział w roku 1958. W pierwszym występie o Puchar Michałowicza opolscy piłkarze, wśród których wystąpił m.in. zawodnik "Odry" Opole Białek, zajęła drugie miejsce przegrywając w finale z reprezentacją Krakowa 2:1 (1:1). W kolejnych latach reprezentacja Opolszczyzny, złożona z najlepszych młodych piłkarzy osiągnęła kilka ważnych sukcesów w ramach tego turnieju. W 1961 r. w spotkaniu o piąte miejsce musiała uznać wyższość zespołu reprezentującego Szczecin i okolice, przegrywając 3:1. Natomiast w 1965 r. reprezentacja Opolszczyzny zdobyła po raz pierwszy w swojej historii Puchar im. dr. J. Michałowicza w finale pokonując reprezentację Gdańska 1:0.

18 lat później reprezentanci Opolszczyzny powtórzyli ten sukces pod wodzą dwóch wspaniałych trenerów "Odry" Opole: Juliusza Mariańskiego oraz Janusza Kowola. Barwa Opolszczyzny bronili piłkarze "Odry": Artur Tracz, Rajmund Bloszczyk, Jerzy Misztur, Andrzej Maciak, natomiast kierownikiem drużyny był znany niegdyś piłkarzy "Budowlanych" i "Odry" Alfons Kania. Więcej o sukcesie młodych piłkarzy z Opolszczyzny przeczytasz poniżej:

Puchar im. dr. Jerzego Michałowicza w rękach reprezentacji Opolszczyzny (08-14.08.1983 r.)

Reprezentacja Opolszczyzny z Pucharem Michałowicza (08-14.08.1983 r.)

Źródło: Z życia Akademii Medycznej w Warszawie, nr 11-12, 2000.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online