Finał KMPJ w 1968 r. miał miejsce na stadionie "Stali" Mielec w dniach od 18-21 lipca. Po długich i żmudnych eliminacjach okręgowych, ostatecznie w finale zmierzyły się zaledwie cztery zespoły, z których wyłoniono zespół mistrzowski. Udział w turnieju wzięły: "Górnik" Wałbrzych, "Stal" Mielec, "Lechia" Gdańsk oraz "Odra" Opole.

Zespół juniorów opolskiej "Odry", którego kierownikiem był znany w całej Polsce działacz sportowy Jan Śliwak, a trenerem Engelbert Jarek zaliczał się do grona faworytów mistrzostw. W sezonie 1967/68 zanotował na swym koncie sporo sukcesów. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim mistrzostwo okręgu opolskiego. Młodzi futboliści "Odry" mogli poszczycić się imponującym stosunkiem bramkowym 115:13. Najgroźniejszego przeciwnika - "Unię" Racibórz, "Odra" pokonała aż 9:0! Ostatecznie rozgrywki zakończyła z dorobkiem 41 pkt w 22 spotkaniach! Juniorzy "Odry" przegrali zaledwie jeden raz oraz w jednym ze spotkań podzielili się punktami.

W walce o półfinał mistrzostw Polski juniorów w Mielcu Opolanie nie dali większych szans swoim przeciwnikom. Pokonali w grupie "Cieśliki" Słupska 3:0, zremisowali z "Brdą" Bydgoszcz 0:0 oraz rozgromili POSTiF Poznań 4:0.

Nie dziwi zatem fakt, iż opolska drużyna zaliczała się do grona faworytów turnieju. Opolanie przyjechali do Mielca w następującym składzie osobowym: Rudolf Berger (1951 r.), Wojciech Sznajder (1950), Krzysztof Zając (1950), Jerzy Bochniarz (1949), Ryszard Dziadek (1950), Andrzej latawiec (1950), Paweł Kokot (1950), Witold Nowak (1950), Franciszek Szczepanik (1950), Aleksander Ryniak (1950), Józef Ziaja (1950), Edward Kot (1949), Karol Kot (1949), Wiesław Korek (1951), Tadeusz Kowalski (1951), Andrzej Galbas (1950). Warto zwrócić uwagę na podany wyżej skład, z którego w późniejszym czasie kilku zawodników zasiliło szeregi pierwszej drużyny "Odry" i stanowiło o jej sile m.in. Korek, bracia Kotowie czy Ryszard Dziadek.

Oficjalny program z turnieju finałowego w Mielcu (1968 r.)

W pierwszym spotkaniu "Odra" zmierzyła się 18 lipca 1968 r. z "Górnikiem" Wałbrzych w następującym składzie: Berger, Zając, Latawiec, Dziadek, Nowak, Kokot, Bochniarz, E.Kot, Szczepanik (Galbas)Ryniak, K.Kot (Ziaja). Po wyrównanym spotkaniu, które odbywało się w trudnych warunkach pogodowych (deszcz) "Odra" przegrała 1:0. Straciła gola z rzutu karnego po ewidentnym błędzie sędziego, który pozbawił tym samym opolski zespół zasłużonego remisu. Jak się okazało później, remisu na miarę złotego medalu! Najlepszymi w naszym zespole okazali się Nowak, Szczepanik, Dziadek, Latawiec oraz Ryniak. Zawiedli natomiast: Kokot, Karol Kot oraz Galbas, który zagrał zaledwie 20 minut spotkania. W innym spotkaniu "Stal" Mielec pokonała "Lechię" Gdańsk bez większych problemów 2:0.

W drugim meczu, który odbył się 19 lipca "Odra" zagrała przeciwko gospodarzom turnieju, "Stali" Mielec. "Odra" chcąc liczyć się jeszcze w walce o złoto, musiała bezwzględnie zwyciężyć w tym spotkaniu. Walka na boisku toczyła się o każdy centymetr murawy, szczególnie w drugiej połowie, kiedy to "Stal" przegrywała już 1:0 po golu Ryniaka. Mielczanie usilnie próbowali doprowadzić do wyrównania, jednak bramkarz "Odry", Berger stanął na wysokości zadania. Do końca spotkania utrzymał się wynik 1:0 i "Odra" zainkasowała 2 pkt.

Opolanie wystąpili w następującym składzie: Berger, Latawiec (zając), Dziadek, Bochniarz, Nowak, Kokot, E.Kot, Szczepanik, Ziaja, Ryniak, K.Kot. Najlepszymi w drużynie okazali się: Berger, Latawiec, Szczepanik, Bochaniarz oraz Ryniak. Zawiedli: Kokot, E.Kot, Dziadek i K.Kot. W drugim meczu "Górnik" Wałbrzych pokonał po ciężkim boju gdańską "Lechię" 2:1. Oznaczało to, iż nawet zwycięstwo w ostatnim meczu, może nie wystarczyć "Odrze" do zdobycia pierwszego miejsca. Zespół z Wałbrzych musiał przegrać z gospodarzem turnieju, aby "Odra" stanęła na najwyższym podium.

Nadszedł dzień prawdy. 21 lipca 1968 r. młodzi piłkarze "Odry" wykonali swoje zadanie pokonując dość gładko "Lechię" 3:0.W pierwszej części spotkania 2 bardzo groźne sytuacje mieli gdańszczanie, ale nie zdołali zdobyć gola. Do przerwy utrzymywał się bezbramkowy remis, a worek z bramkami rozwiązał się dopiero w drugiej części spotkania. Bramki dla "Odry" zdobyli: K.Kot, Ryniak oraz Dziadek z wolnego, a "Odra" wystąpiła w następującym składzie: Berger, Bochniarz (Zając), Dziadek, Latawiec, Nowak, Kokot, E.Kot, Szczepanik, Ziaja (Korek), Ryniak, K.Kot. Na wyróżnienie zasłużyli: Latawiec, Ryniak i Berger. Zawiedli natomiast Ziaja, Zając i K.Kot. Niestety dla naszego zespołu w równolegle toczącym się pojedynku "Stal" Mielec podzieliła się punktami z "Górnikiem" Wałbrzych remisując 1:1, dzięki czemu to piłkarze z Wałbrzych zdobyli tytuł najlepszej drużyny juniorskiej w Polsce.

Komplet wyników oraz tabela końcowa turnieju w Mielcu (zpiski E.Jarka)

Wspaniały sukces osiągnięty przez opolską młodzież, był dopiero początkiem zdobyczy utalentowanych juniorów naszego klubu. "Odra" słynęła ze szkolenia i wychowywania piłkarzy wysokiej klasy, a wyniki osiągane przez młodych zawodników z Opola z pewnością budzą szacunek.

 
 Podobał Ci się nasz artykuł? Cenisz i szanujesz naszą pracę? 
Wesprzyj nasz serwis, aby takich artykułów pojawiało się więcej.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online