Niewielu kibiców pamięta zapewne wydarzenia jakie miały miejsce w 1987 roku na stadionie w Opolu. To właśnie stadion "Odry" Opole dostąpił zaszczytu goszczenia uczestników finałowego spotkania o Puchar Polski w sezonie 1986/87. Rozgrywki o piłkarski Puchar Polski toczą się od 1926 roku, a pierwszym zdobywcą pucharu została krakowska "Wisła", która w finale pokonała 2:1 "Spartę" Lwów. Zgodnie z tradycją spotkanie finałowe PP rozgrywane jest na neutralnym boisku i tak też się stało w 1987 roku. Stolica polskiej piosenki stała się organizatorem finałowego meczu pomiędzy "Śląskiem" Wrocław a GKS-em Katowice.
Droga do finału obu zespołów nie była usłana różami, a na dodatek katowicki GKS w IV rundzie rozgrywek wyeliminował opolską "Odrę" pokonując w Opolu nasz zespół 2:0.
W walce o finał "Śląsk" Wrocław pokonał "Wisłę" Kraków 1:0 i 1:1 natomiast GKS "Katowice" okazał się lepszy od ŁKS-u Łódź osiągając następujące rezultaty 5:1 i 3:3.
Finał odbył się 24 czerwca 1987 roku. Do Opola przybyła liczna grupa kibiców z Wrocławia w sile 7 tysięcy! Katowiczanie zaprezentowali nieco mniejszą frekwencję, jednak nie zmieniało to faktu, że kibice, którzy zjawili się na finale w liczbie kilkunastu tysięcy byli świadkami świetnego widowiska. Mimo, że piłka zaczęła wpadać do siatki dopiero w serii rzutów karnych, to było na co popatrzeć.
W normalnym czasie gry padł bezbramkowy remis. Dogrywka również nie przyniosła żadnego rozstrzygnięcia pomimo wielu znakomitych sytuacji z obu stron. W ataku "Śląska" Wrocław szalał znakomity reprezentant Polski Ryszard Tarasiewicz, który w drodze do finału strzelił 4 bramki. Bramki Katowic strzegł jak klasztoru na Jasnej Górze jednen z lepszych polskich bramkarzy lat 80 Mirosław Dreszer, który dał się zaskoczyć dopiero w serii rzutów karnych. Notabene, jedenastek nie doczekał się wspomniany Ryszard Tarasiewicz, który w końcówce spotkania został usunięty z boiska przez sędziego Czermazowicza ze Szczecina za krytykę jego kontrowersyjnych decyzji.
Tarsiewicza w trakcie wykonywania jedenastek zastąpili godnie koledzy, choć nie obyło się bez pudeł. W ostatecznym rozrachunku piłkarze z Wrocławia lepiej wykonywali serię rzutów karnych, którzy wyjechali z Opola jako zwycięzcy.
Warto dodać, że "Śląsk" zdobył w tym samym roku także Superpuchar Polski rozegrany w Białymstoku. Pokonał mistrza Polski "Górnika" Zabrze 2:0.
Statystyka spotkania finałowego "Śląsk" Wrocław - GKS Katowice w finale Pucharu Polski:
Miejsce rozegrania: Opole, stadion "Odry" Opole
Data: 27.06.2987 rok
Wynik: "Śląsk" Wrocław - GKS Katowice 0:0 (karne 4:3)
Bramki w serii karnych:
1:0 Stefan Machaj
1:1 Jan Furtok
2:1 Paweł Król
2:1 Nazimek (nie trafił w bramkę)
3:1 Robert Grzanka
3:2 Piekarczyk
3:2 Kazimierz Mikołajewicz (nie trafił w bramkę)
3:3 Łuczak
4:3 Waldemar Prusik
4:3 Krzyżoś (obronił Janusz Jedynak)
Sędzia: Krzysztof Czemarmazowicz (Szczecin)
Widzów: ok. 12 tysięcy
"Śląsk": Janusz Jedynak, Waldemar Tęsiorowski, Paweł Król, Jacek Nocko, Stefan Machaj, Zbigniew Mandziejewicz, Ryszard Tarasiewicz, Andrzej Rudy (106' Robert Grzanka), Waldemar Prusik, Dariusz Marciniak (114' Mariusz Stelmach), Kazimierz Mikołajewicz
GKS Katowice: Dreszer, Biegun (91'Nazimek), Piekarczyk, Zając, Kapias, Nawrocki, (29'Łuczak), Wijas, Krzyżoś, Kubisztal, Furtok, Koniarek
Podobał Ci się nasz artykuł? Cenisz i szanujesz naszą pracę?
Wesprzyj nasz serwis, aby takich artykułów pojawiało się więcej.