Najdłuższe serie Odry bez porażki

Remis 1:1 z Radomiakiem Radom był ósmym meczem bez porażki. Do momentu utraty bramki w 78 min. meczu, bramkarz Kacper Rosa zachował czyste konto w poprzednich czterech spotkaniach z rzędu. Najstarsi kibice z pewnością pamiętają tak piękne serie Odry na arenie ogólnopolskiej. Dziś przypominamy najważniejsze serie bez porażki oraz straty bramki w historii Odry.

W sezonie 1975/76 „niebiesko-czerwoni” osiągnęli osiem zwycięstw z rzędu, a w czterech nie stracili gola. Miało to miejsce również na zapleczu Ekstraklasy. Efekt? Awans do najwyższej klasy rozgrywkowej!

Sezon 1978/79 przyniósł równie znakomitą passę 8 zwycięstw pod rząd, jednak tylko w trzech meczach udało się Odrze zachować czyste konto. Efekt? Mistrzostwo jesieni! A wszystko to pod wodzą legendarnego trenera Antoniego Piechniczka.

W sezonie 1979/80 również odnotowujemy ciekawą statystykę. Odra była niepokonana w 10 spotkaniach z rzędu! Od 18-27 "niebiesko-czerwoni" nie zaznali goryczy porażki, którą przerwała warszawska Legia.

Z czasów współczesnych warto wspomnieć, iż w sezonie 2016/17 Odra była niepokonana w 13 spotkaniach z rzędu w II lidze. Prowadził wówczas zespół Jan Furlepa.

Natomiast do rekordu z 1959 roku, kiedy to Odra nie straciła bramki w dziewięciu spotkaniach z rzędu, sporo jeszcze brakuje. Miało to miejsce pomiędzy 10-17 kolejką. Bramki Odry strzegł Franciszek Kściuk. Warto dodać, że w 9 kolejce również bronił Kściuk, który zastąpił w bramce młodego Białka. "Mecz z "Wartą" Poznań zakończył się bezbramkowym remisem, więc niejako wydłuża się czas bez piłki w siatce Kściuka. Niestety źródło "Trybuny Opolskiej" nie podaje, w której minucie nastąpiła zmiana Białka w bramce. Uznać zatem można, że Franciszek Kściuk nie pozwolił się pokonać przez ponad 720 minut, co stanowi klubowy rekord! Jeśli dodamy, że nasz zespół nie został pokonany od 1-20 kolejki, to trudno będzie zbliżyć się do tego rekordu. Łącznie Odra nie przegrała w 22 ligowych kolejkach na...22! Tylko raz musiała uznać wyższość Lecha Poznań.

Tymczasem inny znakomity rekord bramkarski Andrzeja Krupy był w zasięgu bramkarza Kacpra Rosy w sezonie 2020/21. Ostatecznie gol Leandro pokrzyżował plany młodemu goalkeeperowi i zakończył passę na 473 minutach z czystym kontem z rzędu. Przypomnijmy, że w sezonie 1971/72 Krupa nie skapitulował w sześciu spotkaniach z rzędu Ekstraklasy. Wówczas Odra była najdłużej niepokonanym zespołem. Od 1-10 kolejki nie zaznała smaku porażki, której doznała dopiero w 11 serii spotkań. Porażka w ze Stalą w Mielcu 0:1 przerwała piękny rekord. Zespół Odry jest jest niepokonany od 8 spotkań, czyli od 2-9 ligowej kolejki.

W sezonie 2009/10 w IV lidze (grupa opolska) rekord śrubował bramkarz Jakub Bella, który był niepokonany przez 810 minut  27- letni golkiper przez dziewięć spotkań zachował czyste konto. Trudno do końca wpisać ten rekord w historię Odry Opole, ponieważ Bella występował pod szyldem "Oderki" Opole. Szczebel rozgrywek również nie był zbyt wysoki. 

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online