Pierwsze prace nad oświetleniem stadionu Odry [1973]

Pierwsze poważne prace nad realizacją pomysłu budowy masztów oświetleniowych na stadionie przy ul. Oleskiej 51, rozpoczęto w 1970 roku. Wówczas Biuro Studiów i Projektów Gospodarki Komunalnej - Pracownia Elektryczna w Opolu, rozpoczęło na zlecenie Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki przy Urzędzie Wojewódzkim, opracowywać specjalne zestawienie kosztów innowacyjnego jak na ówczesne czasy zadania inwestycyjnego. Określenie wymagań co do oświetlenia stadionu trwały aż do listopada 1973 roku, kiedy to pełen kosztorys trafił w ręce opolskich urzędników. 

Głównym celem jaki przyświecał budowie masztów oświetleniowych były zmiany wymogów realizacji transmisji telewizyjnych, które stawiała publiczna telewizja klubom z najwyższej klasy rozgrywkowej. W dokumencie czytamy m.in.: 

"Ponadto rysuje się perspektywa powszechnego wprowadzenia w kraju telewizji kolorowej, która szczególnie stawia wysokie wymagania oświetlenia stadionów. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami wymogów stawianych przez telewizję przewiduje się podwyższyć natężenie oświetlenia do 800 luxów, a w perspektywie dla telewizji kolorowej do 1200 luxów. Pierwotnie zakładano śr. 350 luxów. Zgodnie z życzeniem Inwestora przewiduje się zastosowanie źródeł importowanych, halogenowych 3,5 kW produkowanych przez firmę "Siemens". Dla pierwszego etapu przewiduje się zainstalować 120 projektorów, natomiast w perspektywie 160 projektorów, tzn. po 30 i 40 szt. na wieży".

"Oświetlenie  stadionu OKS Odra Opole" - tak roboczo nazwano dokument wg. specjalistów miało opiewać na sumę 11.796 tys. zł. Dodatkowo koszty związane z tzw. inwestycjami towarzyszącymi miały zamknąć się w kwocie 9.739 tys. zł. W zestawieniu liczącym kilkadziesiąt stron odnajdziemy szczegółowe informacje dotyczące realizacji projektu, w tym ofertę sprzedaży aparatury oświetleniowej firmy "Siemens" z Niemieckiej Republiki Federalnej w języku niemieckim. 

Przypomnijmy, że ostatecznie elektryczne światło zabłysło nad stadionem Odry 17 kwietnia 1976 roku podczas meczu Odra - Sparta Zabrze na zapleczu Ekstraklasy. Moc oświetlenie wynosiła 1200 luxów, a konstrukcja masztów służy po dzień dzisiejszy naszemu klubowi. Kapitalny remont został przeprowadzony na przełomie 2017/18 roku przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu, a debiut nowego oświetlenie przypadnie na mecz z GKS Katowice w dniu 25 marca...również na zapleczu Ekstraklasy. 

 Źródło: MOSiR Opole

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online