Pierwszy zegar na stadionie Odry OpoleGwizdek sędziego oznajmiający rozpoczęcie spotkania, uruchamia jednocześnie zegar boiskowy odmierzający czas zawodów. Kibice raz po raz spoglądają na uciekające sekundy i minuty na swoich zegarkach. Stadion Odry posiadał w swojej historii kilka zegarów, w tym elektroniczne. Gdzie zatem szukać początków czasomierzy na Odrze? Przeglądając archiwalne zdjęcia, udało nam się wypatrzyć najprawdopodobniej jeden z pierwszych zegarów, które zostały zamontowane na stadionie Odry. 

 

Fotografia przedstawia walczącego o piłkę Bolesława Skronkiewicza (Odra Opole - wówczas Budowlani), a w tle trybuny stadionu od strony ul. Nysy Łużyckiej. Możemy zauważyć w miarę wyraźnie, że w centralnym punkcie trybun znajduje się niewielkich rozmiarów budynek dla prasy, na którego miejscu w latach 70' stanęła mini zadaszona trybuna. Na budynku zamontowano zegar odmierzający upływający czas. Czarne wskazówki na białym tle musiały być dobrze widoczne, ponieważ rozmiar zegara najprawdopodobniej był całkiem sporych rozmiarów.

Trudno precyzyjnie określić czas, w którym wykonano zdjęcie, jednak zakładamy, że były to lata 1951-1955.  Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że był to rok 1953, kiedy to opolski zespół wywalczył historyczny awans do pierwszej ligi. Natomiast pierwsze wzmianki o zegarze boiskowym znajdujemy w prasie m.in. z 6 listopada 1955 roku z pojedynku Budowlani Opole - Górnik Zabrze 2:1:

"Nie rezygnowali z walki, nawet wtedy, gdy zegar boiskowy wskazywał 30 minutę gry, a stan meczu mimo częstych szturmów Opolan na bramkę Kaczmarczyka brzmiał wciąż 1:0 dla gości."

18 marca1956 roku: Budowlani Opole - Stal Sosnowiec 5:1

"Po trzeciej bramce strzelonej przez Spałka mecz zamienia się w trening strzelecki na bramkę Dziurowicza. Stalowcy z największym trudem poruszają się po grząskim boisku z niecierpliwością patrząc na wolno posuwające się wskazówki zegara."


Zegar, o którym piszemy obejrzeć możecie tutaj.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online