W poszukiwaniu hobby…może numizmatyka?

Współczesnych kolekcjonerów nazywa się kolekcjonerami pasji traktujący swoje zajęcia hobbystycznie. Kolekcjonować można znaczki, modele, kartki pocztowe, ale również monety. W większości tych przypadków ludzie wyróżniają się dużym patriotyzmem, to tradycjonaliści, dla których ważny jest kraj i rodzina – to ich priorytety. Badania jednoznacznie wskazują, że kolekcjonerzy są bardzo przywiązani do swoich okazów, 80% z nich przyznaje, że nigdy nie sprzedało żadnego z nich.

Numizmatyka – rodzinne hobby

Prawie połowa respondentów potwierdza, że numizmatyką zajmuje się od ponad 10 lat, a niewiele mniejsza część z nich z dumą informuje, że jest to nauka, która jest im bliska od ponad 15 lat. Okazuje się, że większość numizmatyków to ludzie, którym pasja została przekazana przez ich bliskich. Zostali nią „zarażeni”, przez co zyskali hobby, które oprócz tego, że jest ciekawym zajęciem, rozwija umysł i nieustannie poszerza naszą wiedzę o nowe fakty historyczne.

Liczne badania i statystyki pozwoliły również stworzyć portret typowego numizmaty. To mężczyzna po 55 roku życia, czyli osoba dojrzała, która najprawdopodobniej numizmatyką zajmuje się już od kilku bądź kilkunastu lat. Ciekawym faktem jest również to, że blisko połowa kolekcjonerów gromadzi monety numizmatyczne z myślą o kolejnych pokoleniach. Chcą po sobie zostawić ślad, który nie zostanie zatarty wraz z upływem czasu.

Tak tworzy się niezwykła historia, licząca sobie niekiedy kilkaset lat. Ktoś jednak musiał dać jej początek, otrzymać, kupić lub znaleźć tę pierwszą monetę, która dała początek bogatej i bezcennej kolekcji.

Numizmatyka – to wciąga!

„Ktoś jednak musiał dać jej początek…”, niekoniecznie trzeba otrzymać od swojego ojca lub dziadka już okazałą kolekcję. Również dzisiaj młode pokolenia interesują się numizmatyką, szczególnie, że monety nie przedstawiają tylko wydarzeń historycznych i ważnych osobistości, ale również sportowców czy też motywy związane z naturą i sztuką. Tak nietypowe monety znaleźć można na skarbnicanarodowa.pl. Może być to początek kolekcji, która dla kolejnych pokoleń będzie opowieścią o tym, jak wyglądała numizmatyka dzisiaj, na początku XXI wieku.


Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online