Historia tenisa w Odrze Opole Pod koniec lipca 1946 roku z inicjatywy Opolskiego Klubu Sportowego Odra odbyły się zawody tenisowe, w których udział wzięła drużyna KS „Pogoń” Katowice. Głównym celem organizowanych zawodów była szeroko pojęta popularyzacja tenisa ziemnego wśród Opolan, które spotkały się z pełnym uznaniem sympatyków „białego sportu”.

 

 

W czasie zawodów opolscy kibice mogli obejrzeć z jednej strony poprawne opanowanie rakiety i kilka efektownych zagrań Bratka i Kończaka a z drugiej mnóstwo ofiarności, zacięcia i ambicji opolskich tenisistów. Warto dodać, że obaj sportowcy - Kończak i Bratek byli wówczas najlepszymi tenisistami śląskimi, którzy rozegrali między sobą mecz pokazowy… w samo południe, co wytknęła organizatorom opolska prasa. Spotkanie miało być „gwoździem” imprezy, na które jak się okazało przybyła na kort nieliczna publiczność. Prasa krytykowała również konieczność dwukrotnego zakupu biletów wstępu na dwudniową imprezę, co stawiało pod znakiem zapytania rzeczywisty cel organizowanych zawodów. Ostatecznie opolska Odra została pokonana na korcie przez bardziej doświadczonych gości z Katowic.

Co ciekawe, w zawodach nie wziął udziału Tadeusz Iwańców. Ten pochodzący z Lwowa tenisista, pierwsze kroki w karierze sportowej postawił w 1934 r. w Pogoni Lwów. Natomiast w Opolu stał się jednym z najlepszych tenisistów w historii opolskiego tenisa.

Źródło: Nowiny Opolskie

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online