Powstanie sztucznego lodowiska „TOROPOL” w Opolu – 11 listopada 1961 r. [fot.mosir.opole.pl]

Sztuczne lodowisko „Toropol” funkcjonuje od 11 listopada 1961 r. To jedna z dwóch poważnych inwestycji sportowych miasta Opola w latach 60-tych. Drugą była budowa hali widowiskowo-sportowej „Okrąglak” oddanej do użytku 20 lipca 1968 r. Pierwsze próby budowy sztucznego lodowiska w mieście zostały podjęte już w 1958 r., a plany budowy zatwierdzono w 1956 r. przy wybitnej pomocy Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej i Prezesa Honorowego Klubu, Pana Buzińskiego.

Lodowisko służyć miało przede wszystkim hokeistom Odry Opole, którzy od samego początku istnienia sekcji hokeja na lodzie borykali się z problemem gry na profesjonalnym lodowisku. Hokeiści czekali na własne lodowisko dokładnie od 8 stycznia 1947 roku, czyli momentu powołania do życia sekcji hokeja na lodzie w klubie! Warto dodać, że „Toropol” był szóstym w Polsce sztucznym lodowiskiem!

Początkowo „Toropol” nie posiadał zadaszenia oraz bogatej infrastruktury i dopiero w następnych latach unowocześniano infrastrukturę obiektu oraz zadaszono lodowisko. Mimo wszystko spełniał podstawowe oczekiwania sportowców jak i mieszkańców Opola, którzy korzystali z popularnych po dzień dzisiejszy „ślizgawek”. Już w 1964 r. na tafli lodowej „Toropolu” zespół Odry wywalczył awans do II ligi pod wodzą czechosłowackiego trenera Jerzego Hertla.

Drużyna hokejowa Odry Opole na lodowisku Toropol
Drużyna hokejowa Odry Opole na lodowisku Toropol

W 1997 r. powódź nie oszczędziła lodowiska, które zostało całkowicie zalane. Dzięki remontowi, obiekt udało się otworzyć już w styczniu 1998 r. przeprowadzając szereg zmian m.in. wymieniono bandy, maszyny w maszynowni a przede wszystkim stworzono bezpieczną technologię mrożenia płyty. Lodowisko o wymiarach 30x60 m jest aktualnie miejscem, na którym treningi i mecze rozgrywa pierwszoligowy zespół Orlik Opole.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online