OkrąglakHala sportowo-widowiskowa „Okrąglak”, wraz ze stadionem przy Oleskiej oraz lodowiskiem „Toropol” jest najbardziej charakterystyczną areną sportową na obszarze miasta.

Konstrukcja obiektu – według projektu Jerzego Gottfrieda i Władysława Feiferka – została wykonana asumptem 20 mln zł w ciągu dwóch lat (1966-1968). Najokazalej wówczas wyglądająca „perełka architektoniczna” Opola, została oddana do użytku 20 lipca 1968 r. (w czasie trwania uroczystej sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej – red.), natychmiast stając się sportową wizytówką Regionu.

Nie mógł więc dziwić fakt, iż pomysłodawca powstania hali, Józef Buziński (wojewoda opolski w latach 1957-1971- red.), po przenosinach do Olsztyna w dalszym ciągu miał na sercu rozwój kultury fizycznej społeczeństwa. Za jego też przyczyną w 1977 r. powstał siostrzany obiekt sportowy – „Urania”.

„Okrąglak” w dniu swego otwarcia wyglądał imponująco. Obiekt miał średnicę 71 m i wysokość 25 m, mógł pomieścić 3,5 tys. miejsc siedzących, z możliwością dostawienia kolejnego tysiąca. W jego wnętrzu można było rozgrywać nie tylko zawody piłki nożnej halowej, siatkówki i koszykówki ale również niektóre dyscypliny lekkoatletyczne, jak gimnastyka, której pokazy przeprowadzono owego historycznego dnia. Z kronikarskiego obowiązku informujemy, iż pierwszym zawodnikiem, który 20 lipca 1968 r. wystąpił przed miejscową publicznością był radliński gimnastyk Mikołaj Kubica.

Oddanie do użytku tak wielofunkcyjnego ośrodka sportowego było niewątpliwym sukcesem planu zagospodarowania zachodniej części Opola, w skład którego wchodziła dzielnica Gosławice (od 1974 r. w granicach miasta – red.) oraz osiedle Chabrów (rozbudowywane w l. 1962-1974 – red.) .

Od lipca 1968 r. „Okrąglak” pełnił funkcję gospodarza międzynarodowych imprez sportowych, będąc w tym względzie groźnym konkurentem dla katowickiego „Spodka”. Przy ul. Oleskiej 70 rozgrywano spotkania reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn (1983-1985, 2000) i kobiet (2001) oraz siatkarskiej Ligi Mistrzów (z udziałem Mostostalu-Azoty Kędzierzyn-Koźle, 2000-2003). W opolskiej hali toczyły się również rozgrywki ligi futsalowej (2002-2005), a także gale boksu zawodowego (2002-2004). Oprócz wydarzeń stricte sportowych organizowano i inne przedsięwzięcia, m.in. targi ślubne, motoryzacyjne, budowlane, wystawy zwierząt rasowych itp.

Niestety w dniu, którym ten tekst ukazuje się na stronie „HO”, losy historycznego obiektu przedstawiają się w niewesołych barwach. „Okrąglak” wymaga gruntownej modernizacji. Co prawda była ona przeprowadzona w latach 1998-2001, ale już dziś(!!!) wymaga kolejnej. Nadzieje na dofinansowanie ze strony Ministerstwo Sporu okazały się płonne.

Jakie więc widmo krąży nad jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Opola?  Jest nim oczywiście brak funduszy na modernizację, co w końcowym efekcie może doprowadzić nawet do jego rozbiórki!!!

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online