17 czerwca 1967 r. kibice "Odry" Opole świętowali - po rocznej "banicji" - powrót do ekstraklasy. Zwycięstwo w 29 kolejce nad "Polonią" Bydgoszcz dało upragniony awans (3:0 - red.). Jednakże nie był to koniec sezonu dla piłkarzy. Kilka dni później (21 czerwca 1967 r.) "Odra" miała rozegrać półfinałowe spotkanie Pucharu Polski. Szansa awansu do finału krajowych rozgrywek (w opinii działaczy, trenerów, jak i piłkarzy) była duża. Rywalem "Odry" był bowiem III-ligowy "Raków" Częstochowa.

Opolanie ciesząc się z awansu do I ligi, z optymizmem patrzyli na najbliższe spotkanie pucharowe, co było widoczne w udzielanych wywiadach ("Trybuna Opolska", nr 144 z 19 VI 1967):

Tadeusz Foryś (trener) - Zrobiliśmy bardzo dużo, ale w I lidze czeka nas jeszcze więcej pracy. Nasz obecny cel, to wywalczenie prawa gry w finale Pucharu Polski, no i... zdobycie go. Awans do ekstraklasy i Puchar Polski to byłoby naprawdę duże osiągnięcie.

Witold Sobolewski (kierownik drużyny) - Dobiliśmy do portu, który zwie się ekstraklasą. Awans zdobyliśmy dzięki wielkiej rutynie defensywy i olbrzymiej ambicji młodych napastników. Oczywiście wymagania stawiane zespołowi w I lidze będą o wiele wyższe, ale o tym pamiętamy. Na razie żyjemy Pucharem Polski. Chcemy grać w finale.

Henryk Brejza - Cieszymy się niezmiernie z awansu. Wykorzystaliśmy szansę powrotu do ekstraklasy chociaż wiemy, że będzie w niej bardzo ciężko. Rasowy napastnik pilnie potrzebny. Ale weszliśmy i będziemy walczyć. Myślę, że dłużej niż rok. Chcemy też powojować w Pucharze Polski. Dobrze byłoby wejść do finału...

Rywal z Częstochowy wydawał się jak najbardziej do ogrania, tym bardziej, że "Odra" poradziła sobie w drodze do półfinału PP z trudniejszymi rywalami (1/16: "Odra" - "Śląsk" Wrocław 3:1, 1/8: "Odra" - "Polonia" Bytom 7:2, 1/4 "Gwardia" Warszawa - "Odra" 0:1 po dogrywce). Tymczasem częstochowianie zwyciężali nad teoretycznie słabszymi rywalami: "Hutnikiem" Kraków, "Górnikiem" Wesoła oraz "Garbarnią" Kraków. Dotarcie "Rakowa" do 1/2 finału było jednak niewątpliwie dużą sensacją.

Zmęczenie długim sezonem uwidoczniło się (niestety!) wśród piłkarzy "Odry" w najważniejszym momencie, podczas spotkania z "Rakowem". Częstochowianie wykorzystali przewagę swojego boiska, od pierwszych minut bez bojaźni atakując bramkę Kornka. Świetne zawody rozegrał Jan Kruk (po sezonie został zawodnikiem "Odry"), wspomagany przez Bernarda Burczyka. Po bramkach Kruka w 2 i 64 minucie, opolanie byli w stanie odpowiedzieć jedynie trafieniem Brejzy. Na więcej niebiesko-czerwonych nie było tego dnia stać.

Zasłużenie do finału PP awansowała drużyna "Rakowa", która 9 lipca 1967 r. w Kielcach zagrała z "Wisłą" Kraków. Krakowianie z częstochowską drużyną wygrali 2:0, jednakże po ciężkim boju. Wynik spotkania rozstrzygnęła dopiero dogrywka.

Poniżej prezentujemy relację z 1/2 Pucharu Polski ("Trybuna Opolska", nr 147 z 22 VI 1967).

Relacja z meczu w Trybunie Opolskiej

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online