Sędzia zawinił...opolanie ucierpieli ("Odra" - "Polonia" Bytom 1961 r.)

Kibice "Odry" uważają swoich rówieśników z Bytomia za przybranych "braci". Można rzec, że opolsko-bytomska sztama (datująca się od lat 70-tych XX w.), przetrzymała wiele dramatycznych zawirowań na piłkarskich boiskach. W latach wcześniejszych dochodziło do różnego rodzaju spięć, ale nie były one na tyle poważne aby skłócić ze sobą kibiców "Odry" i "Polonii". Może z jednym wyjątkiem...

Wydarzenie o którym przypomnimy, miało miejsce 13 sierpnia 1961 r., kiedy w Opolu rozgrywano 16 kolejkę spotkań I ligi. "Odra", przed spotkaniem zajmowała 4. pozycję z dorobkiem 18 pkt., Polonia Bytom zaś pozycję wicelidera (21 pkt.). Mecz czołowych drużyn przyciągnął na stadion 14-tysięczną publiczność. Wtedy jeszcze nikt się nie spodziewał, że mecz zakończy się w bardzo niesympatycznej atmosferze (nie tylko chodzi o porażkę gospodarzy 1:2), a katowicki "Sport" będzie się spierał z "Przeglądem Sportowym", która z ekip bardziej zawiniła w zaistniałych wypadkach.

O powadze sytuacji może świadczyć pomeczowy komentarz "Trybuny Opolskiej":

"Po raz pierwszy w historii opolskiego sportu doszło na stadionie Odry do gorszących zajść. Niezadowolona z orzeczeń sędziego wielotysięczna publiczność pozwoliła sobie na wystąpienia, których efektem może być nawet zamknięcie opolskiego stadionu. Sędzia spotkania Sekuła popełnił niezliczoną ilość błędów, nie reagując na wiele złośliwych fauli piłkarzy, nie uznał prawidłowo zdobytej przez Gajdę bramki, nie zareagował na brutalny faul Szymkowiaka na Jarku. (...)Opole słynęło do tej pory z wyrobionej sportowo publiczności. Wczoraj straciliśmy to dobre imię i podziękować za to przyjdzie tym wszystkim, którzy potracili głowy którzy mieli zamiar osobiście "załatwić" sprawę kiepskiego sędziowania".

Szczytem wszystkiego dla kibiców "Odry" był faul Wieczorka na Jarku w 88 min. meczu oraz niesportowe zachowanie bramkarza "gości" (reprezentacyjnego bramkarza Edwarda Szymkowiaka), który w opinii kibiców i większości dziennikarzy opluł Banię i Jarka. Złość kibiców przejawiała się w słownych pogróżkach wysyłanych w stronę arbitra oraz w kilku rzuconych na boisko butelkach.

Ostra walka na boisku pomiędzy Odrą a Polonią Bytom

Dwa ówczesne, najważniejsze dzienniki sportowe podzieliły się w swej opinii co do niedzielnych wydarzeń w Opolu. Katowicki "Sport" minimalizował winę Wieczorka i Szymkowiaka, przypisując główną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację wybuchowemu temperamentowi opolskich kibiców. "Przegląd Sportowy" krytykował zachowanie obu jedenastek, z tą jednak różnicą, że wśród winnych zaliczał również w/w piłkarzy z Bytomia oraz samego arbitra.

Wobec nagłośnienia sprawy przez prasę sportową, było jasne, że Wydział Gier i Dyscypliny nie zostawi spotkania "Odra" - Polonia bez reperkusji.

Podczas posiedzenia 17 sierpnia 1961 r. WGiD nałożył kary dla piłkarzy opolskich.: 2 tygodnie dyskwalifikacji w zawieszeniu dla lewego obrońcy Wrzosa (za rzucenie piłki w twarz Trampisza) oraz 4 tygodnie bez zawieszenia dla stopera Brejzy (za ostrą "polemikę" z arbitrem). Sam klub ukarano grzywną finansową. O Wieczorku (brutalny faul na Jarku), Szymkowiaku (oplucie Jarka i Bani) i sędzi Sekule "zapomniano".

Echa "opolskich wydarzeń" były jednak na tyle głośne, że zwołano kolejne posiedzenie WGiD, podczas którego anulowano karę nałożoną na Brejzę, a Wrzos otrzymał 2 miesiące dyskwalifikacji. Z zawodników bytomskich kary nałożono: Trampiszowi (2 tygodnie dyskwalifikacji) i Wieczorkowi (tydzień), za niesportowe zachowanie podczas spotkania ligowego z... ŁKS. Szczęście uśmiechnęło się do Szymkowiaka, który ostatecznie nie odpowiadał za swoje "zachowanie" wobec Jarka i Bani.

Kara dla Polonii Bytom spadła jednak z innej strony. Otóż pod koniec sierpnia 1961 r. Komisja Zagraniczna GKKFiT (Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki - przyp.red.) zawiesiła możliwość międzynarodowych wyjazdów bytomskiej drużyny pod zarzutem przemycania przez kilku jej zawodników towarów z ZSRR do Polski.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online