Tabela po 19. kolejce (Sezon 1955)

19 kolejka: 25.09.1955 Gwardia Kielce - Budowlani Opole 1:0 (Morek 13)

Paszkiewicz, Cichy, Kania, Skronkiewicz, Rogowski, Strociak, Słysz, Jarek, Klik, Smajda, Spałek

Od pierwszej minuty gry Gwardia, która – jak wiadomo – ratuje się przed spadkiem, zaczęła silnie atakować. Piłkarze Budowlanych grają w tym czasie dość ospale, co szczególnie tyczy się obrońców. Gwardia ma kilkakrotnie szanse na zdobycie bramki. W tym czasie atak Budowlanych nie może sforsować linii obronnej Gwardii z powodu słabej gry pomocy. W trzynastej minucie pierwszej połowy meczu pod bramką Paszkiewicza powstaje zamieszanie. Piłkę odbitą przez bramkarza łapie Morek i z 20 m strzela płasko na bramkę. Zaskoczony Paszkiwicz przepuszcza piłkę pod sobą. Na usprawiedliwienie bramkarza Budowlanych należy dodać, że był on zasłonięty przez własną obronę.

Do końca pierwszej połowy więcej z gry miała Gwardia, o czym świadczy chociażby stosunek kornerów – 7:1 na jej korzyść. Po zmianie pól Budowlani przystępują do ataku. Niestety, ofensywa Budowlanych nie mając poparcia u swoich pomocników, nie może też zdobyć się na decydujący strzał. Inna rzecz, ze i napastnicy Budowlanych, poza Klikiem, grali raczej poniżej swoich możliwości. Jarek, czołowy strzelec II ligi był prawie zupełnie niewidoczny na boisku.

Gwardia nie rezygnuje z walki. Częste ataki napastników gospodarzy są bardzo groźne. W 25 minucie omal nie padła druga bramka. W zamieszaniu podbramkowym Paszkiewicz wybija piłkę z samej linii bramkowej. Następnie przez kilka minut bramkarz gospodarzy ma okazję do popisania się pięknymi paradami, likwidując groźne strzały napastników opolskich.

Zwycięstwo Gwardii jest zasłużone. Budowlani mieli słaby dzień. Kiedy zagroziła im porażka, zaczęli grać bardzo nerwowo.

Najlepszymi zawodnikami tego spotkania wśród drużyny Budowlanych byli: Klik w ataku oraz Kania w obronie, który grał bardzo dobrze i uchronił w dużym stopniu drużynę gości przed jeszcze większą porażką.

Gospodarze zagrali bardzo ambitnie i szybko, czym zdecydowanie przewyższali swoich przeciwników.