Bolesław Skronkiewicz występował na tafli lodowej w barwach "Budowlanych" Opole W dorobku Opolskiego Klubu Sportowego "Odra" duży udział miała sekcja hokeja na lodzie. Ta typowo męska dyscyplina sportu określana także mianem królowej sportów zimowych przysporzyła opolanom wielu wzruszeń i radości z odnoszonych sukcesów. Wystrzegając się drobiazgowości, wspomnimy o "tłustych" latach 50-tych, kiedy nasi hokeiści walczyli w I-szej lidze, kiedy w kadrze narodowej występowali tacy zawodnicy jak Trojanowski, Czech. Wiele słów uznania wyrazić trzeba Ernestowi Żołędziowskiemu, który był wychowawcą, trenerem, inicjatorem rozwoju tej dyscypliny sportu. Swój ogromny udział mają również wierni klubowi działacze: Władysław Miciak, Roman Dąbrowski, Leszek Wyrwalski, Ryszard Brożek, Zdzisław Dąbrowski, którzy piastowali odpowiedzialne funkcje kierownicze w sekcji.

Jak w każdej dyscyplinie sportu, równiez hokeiści przeżywali przysłowiowe okresy wzlotów i upadków. Musieliśmy pogodzić się z faktem spadku hokeistów z I ligi, z odejściemy wielu zawodników do innych klubów w kraju. Z niemałą dozą żalu wspomnieć można okres pewnego zastoju, który jednak ustępował niemal równocześnie z rozwojem bazy dla sportów zimowych. Godna pochwały postawa pierwszych wychowanków naszej sekcji - takich jak Trojanowski, Smajda, Strociak, zachęcała młodszych do wstępowania w szeregi sekcji. Nastąpiło mocne ożywienie kontaktów międzynarodowych. Hokeiści opolscy rozgrywali spotkania z drużynami czechosłowackimi, niemieckimi. Obowiązki trenera obejmuje Czechosłowak Hertl, sekcja wzbogaca się o nowy sprzęt. Drużyna rozgrywa spotkania w II lidze ogólnopolskiej. Ozywia się praca wychowawcza z młodzieżą na nowym sztucznym lodowisku, które zostało do użytku w 1961 roku bez zadaszenia. Sztuczne lodowisko "Toropol" w latach 70 przeszło gruntowną modernizację, która zakończyła się w 1978 roku. Od tego momentu obiekt działał już jako obiekt zamknięty.

Zespół hokejowy "Budowlanych" Opole - lata 50


W krótkim czasie sekcja liczyła już 80-ciu czynnych zawodników. Wstępują do niej także zawodnicy Klubu Sportowego "Start", który rozwiązał swoją sekcję hokejową. Wyrastają młodzi utalentowani zawodnicy: Celestyn Surmiński, Stanisław Wołoszyński, Ryszard Wołoszyński, Józef Kućmierz, Jerzy Pawłowski, Andrzej Płoszaj, Andrzej Szczygielski, Stanisław Łupak. Wzmaga się szkolenie najmłodszych, których treningami kieruje Stanisław Smajda. W tym czasie treningi pierwszej drużyny obejmuje znany trener Andrzej Wołkowski. Zespól hokeja zalicza się do czołowych w II lidze. Odnosi sukcesy ze znanymi drużynami - KTH Krynica, "Fortuna" Wyry, "Polonia" Bytom. W 1967 roku drużyna "Odry" walczy o wejście do pierwszej ligi. Wygrywa z KTH, "Boruta" Zgierz, zajmując w tych rozgrywkach II lokatę. Do pierwszej ligi wchodzi zespół "Włókniarza" Zgierz. W następnych latach drużyna walczy z powodzeniem w II lidze. W zespole dominują zawodnicy młodzi. Przeciętna wieku zespołu nie przekracza 19 lat i jest najniższa w kraju, biorąc pod uwagę pierwszą i drugą ligę. Po odejściu Andrzeja Wołkowskiego treningi obejmuje wychowanek naszego klubu Stanisław Smajda. Sekcja zostaje inicjatorem i współorganizatorem turnieju młodych drużyn niezrzeszonych, chcąc w ten sposób "wyłowić" nowe talenty hokejowe. Już w roku 1970 sekcja zrzesza ponad 100 osób uprawiających tę dyscyplinę sportu.

Zdzisław Trojanowski - najbardziej znany hokeista opolskiej "Odry"/"Budowlanych"


Na przestrzeni wielu lat sekcja wychowała wielu zawodników, którzy występowali później w drużynach pierwszoligowych. Poza wymienionymi już działaczami, duży wkład wnieśli także tacy działacze jak Julian Wołoszyński, Mariusz Gągola, Władysław Bera, Władysław Żabicki, Adam Juszczak, Andrzej Mazurek, Edward Kosturek, Aleksander Kucki.

O sekcji hokeja na lodzie w "Odrze" Opole można przeczytać m.in. tutaj.

 
 Podobał Ci się nasz artykuł? Cenisz i szanujesz naszą pracę? 
Wesprzyj nasz serwis, aby takich artykułów pojawiało się więcej.

Archiwalne zdjęcia

Polecamy

Facebook

CPR certification onlineCPR certification onlineCPR certification online